Gıybet ve iftira hakkında...

Bir gün bir zat Resulullah efendimize şöyle sorar: “Ey Allahın Resûlü! Gıybet nedir?”  

Bir gün bir zat Resulullah efendimize şöyle sorar: “Ey Allahın Resûlü! Gıybet nedir?”
 
 
Zeynüddîn Hemedânî hazretleri hadîs ve fıkıh âlimlerindendir. 548 (m. 1153)’de İran’da Hemedan’da  doğdu. 584 (m. 1188)’de vefât etti. Hadîs ilminde hafız (yüzbin hadîs-i şerîfi senetleriyle ezbere bilen) derecesinde âlimdir. Rivâyet ettiği hadîs-i şerîflerden bazıları:
Ebû Bekr’in (radıyallahü anh) rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki: “Allahü teâlâ, günahlardan dilediğini kıyâmet gününe bırakır. Fakat ana ve babaya âsi olmak böyle değil. Allahü teâlâ, âsi kimse ölmeden önce dünyada da onun cezasını verir.”
Abdullah bin Amr bin As’ın (radıyallahü anh) rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, Resûlullah buyurdu ki: “Kişinin kendi ana-babasına sövmesi büyük günahlardandır.” Eshâb-ı Kirâm, “Ey Allahın Resûlü! Kişi hiç ana-babasına söver mi?” dediklerinde, “Evet, o başkasının babasına söver, o da onun babasına söver. O başkasının annesine söver, o da onun annesine söver” buyurdu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ameller imandan parça değildir 19 Mayıs 2019 | 44 Okunma Kendisine cennetten kapı açılan kimse!.. 18 Mayıs 2019 | 58 Okunma Allahtan başka ilâh yoktur!.. 17 Mayıs 2019 | 49 Okunma Gıybet ve iftira hakkında... 16 Mayıs 2019 | 65 Okunma Cömertlik ve güzel huy üzere yaratılanlar 15 Mayıs 2019 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar