Farzlara önem vermeyen imanını kaybedebilir!..

Allahü teâlânın emrettiği işlere "Farz" denir. Yasak ettiklerine "Haram" denir. Hanefî Mehmed Efendi 49. Osmanlı Şeyhülislâmıdır. Nahcivan'da doğdu.

Allahü teâlânın emrettiği işlere "Farz" denir. Yasak ettiklerine "Haram" denir.

Hanefî Mehmed Efendi 49. Osmanlı Şeyhülislâmıdır. Nahcivan'da doğdu. Bir süre burada tahsil gördükten sonra İstanbul'a gitti. Medrese tahsilinden sonra müderrislik, kadılık, Ru­meli ve sonra Anadolu kadıaskerliği, nihayet Şeyhülislâmlık makamına getirildi. 1069'da (m. 1658) vefat etti. Şöyle buyurdu:

Allahü teâlânın emrettiği işlere (Farz) denir. Yasak ettiklerine (Haram) denir. Farz veya haram olmayan, serbest bırakılmış olanlara (Mubâh) denir. Farzları yapmaya, haramlardan sakınmaya ve mubâhları Allah rızası için yapmaya (İbâdet etmek) denir. Bir ibâdetin sahih ve makbul olması için, yâni doğru olması ve Allahü teâlânın beğenmesi için, (İlim) yâni doğru yapmanın şartlarını öğrenmek ve (Amel) yâni şartlarına uygun yapmak ve (İhlâs) ile yapmak lâzımdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Bidat ehli ebediyen felâh bulamaz!.." 21 Ekim 2020 | 18 Okunma Hatim okunan yere rahmet yağar... 20 Ekim 2020 | 155 Okunma Allahü teâlâ, kadîm olan zâtı ile vardır 19 Ekim 2020 | 44 Okunma Allahın vahdâniyetinin isbâtı hakkında... 18 Ekim 2020 | 52 Okunma "Allahü teâlâya tam tevekkül etseydiniz..." 17 Ekim 2020 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar