“En üstün amel hangisidir?.."

Resûlullah efendimize en üstün amel sorulduğunda “Vaktinde kılınan namazdır” buyurdu. Alî bin Hibetullâh el-İclî hazretleri hadis âlimidir. 421'de (m. 1030) Bağdat’ta doğdu. Burada Kur'ân-ı...

Resûlullah efendimize en üstün amel sorulduğunda “Vaktinde kılınan namazdır” buyurdu.
Alî bin Hibetullâh el-İclî hazretleri hadis âlimidir. 421'de (m. 1030) Bağdat’ta doğdu. Burada Kur'ân-ı kerim ve hadis dersleri aldıktan sonra tahsilini ilerletmek için Horasan, Mâverâünnehir, Şam ve Mısır'a gitti. Bağdat'a döndükten sonra Hatîb el-Bağdâdî ve Ebü't-Tayyib Taberî gibi birçok talebe yetiştirdi. 479 (m. 1086)’da vefat etti. Naklettiği hadis-i şeriflerden bazıları:
Resûlullah efendimize (sallallahü aleyhi vesellem) “Kadın üzerinde hakkı ençok olan kimdir?” diye sorulunca, Resûlullah efendimiz; “Kadının hocasıdır” buyurdu. Yine “Bir kimse üzerinde hakkı ençok olan kimdir?” denilince de; “Annesidir”buyurdu.
“Yâ Resûlallah! Müslümanlardan hangisi daha üstündür?” diye sorulunca, Resûlullah efendimiz; “Müslümanların, elinden ve dilinden sâlim olduğu, zarar görmediği kimsedir” buyurdu.
Resûlullah efendimize, “En üstün amel hangisidir?”...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Âlimler, dünya ve ahiretin ışıklarıdır 17 Eylül 2021 | 51 Okunma "Kâfirleri Allahü teâlânın azâbı ile korkut!.." 16 Eylül 2021 | 106 Okunma "Ebu Hanife zamanının en yükseğidir...” 15 Eylül 2021 | 293 Okunma Resûlullah efendimiz altı yerde şefaat edecektir... 14 Eylül 2021 | 423 Okunma İnsanlar, Allahü teâlânın yaratmasına vâsıtadır... 13 Eylül 2021 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar