"Ebu Hanife zamanının en yükseğidir...”

İmam-ı Azam’ın zamanında ve sonraki asırlarda yaşayan İslam âlimleri hep onu methetmişlerdir. Alâüddîn Muhammed Semerkandî hazretleri Hanefî fıkıh âlimidir. Fahrülislâm...

İmam-ı Azam’ın zamanında ve sonraki asırlarda yaşayan İslam âlimleri hep onu methetmişlerdir.
Alâüddîn Muhammed Semerkandî hazretleri Hanefî fıkıh âlimidir. Fahrülislâm Pezdevî’nin oğlu Hasan Pezdevî ve Necmeddin Nesefî’den ilim tahsil etti ve çok talebe yetiştirdi. 539 (m. 1144)’de Buhara’da vefat etti. “Tuhfetü’l-fukahâ” isimli eserinde büyük fıkıh âlimlerini anlatmaktadır. Bu kitabında şöyle anlatır:
İmam-ı Azam Ebu Hanife hazretlerinin geleceği Resûlullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) tarafından müjdelenmiştir.
Bir hadis-i şerifte; “İman, Süreyya yıldızına çıksa, Faris oğullarından biri elbette alıp getirir” buyuruldu. İslam âlimleri, bu hadis-i şerifin İmam-ı Azam hakkında olduğunu bildirmiştir.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Maksatları sırf dünyâ olanların vay hâline!.. 26 Eylül 2022 | 144 Okunma Allah korkusundan ağlayanlar yanmaz! 25 Eylül 2022 | 77 Okunma "Kıyâmet günü onu suya hasret bırakırım!" 24 Eylül 2022 | 192 Okunma “Hilm bana insanlardan daha çok yardımcıdır...” 23 Eylül 2022 | 93 Okunma Şeytanı feryat ettiren âyet-i kerime!.. 22 Eylül 2022 | 767 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar