"Ebu Hanife zamanının en yükseğidir...”

İmam-ı Azam’ın zamanında ve sonraki asırlarda yaşayan İslam âlimleri hep onu methetmişlerdir. Alâüddîn Muhammed Semerkandî hazretleri Hanefî fıkıh âlimidir. Fahrülislâm...

İmam-ı Azam’ın zamanında ve sonraki asırlarda yaşayan İslam âlimleri hep onu methetmişlerdir.
Alâüddîn Muhammed Semerkandî hazretleri Hanefî fıkıh âlimidir. Fahrülislâm Pezdevî’nin oğlu Hasan Pezdevî ve Necmeddin Nesefî’den ilim tahsil etti ve çok talebe yetiştirdi. 539 (m. 1144)’de Buhara’da vefat etti. “Tuhfetü’l-fukahâ” isimli eserinde büyük fıkıh âlimlerini anlatmaktadır. Bu kitabında şöyle anlatır:
İmam-ı Azam Ebu Hanife hazretlerinin geleceği Resûlullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) tarafından müjdelenmiştir.
Bir hadis-i şerifte; “İman, Süreyya yıldızına çıksa, Faris oğullarından biri elbette alıp getirir” buyuruldu. İslam âlimleri, bu hadis-i şerifin İmam-ı Azam hakkında olduğunu bildirmiştir.
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Din kardeşine yardım etmenin fazileti... 21 Eylül 2021 | 52 Okunma Melekler Kur'ân okunan yere toplanıp dinlerler... 20 Eylül 2021 | 125 Okunma "Sizin ilâhınız, bir olan Allah'tır..." 19 Eylül 2021 | 44 Okunma Yumuşak davranmayan hayır yapmamış olur!.. 18 Eylül 2021 | 51 Okunma Âlimler, dünya ve ahiretin ışıklarıdır 17 Eylül 2021 | 204 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar