Cennete merhametli olanlar girecektir...

Resûlullah efendimiz buyurdu ki: “İnsanlara merhamet etmeyene, Allahü teâlâ da merhamet etmez.”  Râzi Devlâbî hazretleri hadîs âlimlerindendir. 320 (m. 932)’de Mekke ile Medine arasında Arci denilen...

Resûlullah efendimiz buyurdu ki: “İnsanlara merhamet etmeyene, Allahü teâlâ da merhamet etmez.” 
 
Râzi Devlâbî hazretleri hadîs âlimlerindendir. 320 (m. 932)’de Mekke ile Medine arasında Arci denilen yerde vefât etti. Hadîs ilminde hafız derecesinde âlim idi. Yani, yüz bin hadîs-i şerîfi senetleriyle birlikte ezbere bilirdi. Naklettiği hadis-i şeriflerden bazıları:
Enes bin Mâlik’in (radıyallahü anh) bildirdiği hadîs-i şerîfte “Eğer Allahü teâlâ, göklerin ve yerin konuşmalarına izin vermiş olsaydı, muhakkak onlar, Ramazân-ı şerîf orucunu tutan kimseyi Cennetle müjdelerlerdi” buyuruldu.
İbn-i Mes’ûd’un (radıyallahü anh) bildirdiği hadîs-i şerîfte “Eğer kullar, Ramazân-ı şerîfte olanları bilmiş olsaydılar, bütün senenin ramazan olmasını temenni ederlerdi” buyuruldu.
Oruç, şeytanı kahr ve perişan eder. Çünkü şeytanın aldatma vâsıtası şehvetlerdir. Şehvetler, yeme ve içme ile kuvvet bulur. Bu sebeple, Resûl-i ekrem (sallallahü aleyhi ve sellem) bir hadîs-i şerîfte; “Şeytan kanın damarda dolaştığı gibi, insanoğlunun içinde dolaşır. Oruç ile onun yolunu daraltınız” buyurdu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Allahü teâlâdan yardım istemek 16 Ekim 2019 | 5 Okunma Sâlih amel, sırf Allah için olandır 15 Ekim 2019 | 78 Okunma Bir baba, çocuklarının parasını kullanabilir mi? 14 Ekim 2019 | 207 Okunma Evlâdın ana-babası üzerindeki hakları... 13 Ekim 2019 | 216 Okunma Şeytanın, kendisinden ümidini kestiği kimse! 12 Ekim 2019 | 117 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar