“Bu kulumu cehenneme atın!”

“Onun beş yüz senelik ibâdeti, görme nimetinin (gözün) karşılığıdır!.." Muhammed bin Ebî Şeybe hazretleri hadîs ilminde hafız idi. 297 (m. 910)’da Bağdâd’da vefât...

“Onun beş yüz senelik ibâdeti, görme nimetinin (gözün) karşılığıdır!.."
 
Muhammed bin Ebî Şeybe hazretleri hadîs ilminde hafız idi. 297 (m. 910)’da Bağdâd’da vefât etti. Naklettiği bir hadis-i şerif şöyledir:
Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem), şöyle buyurdu:
-Az önce, dostum Cebrâil yanımdan ayrıldı. Bana söyle dedi: “Yâ Muhammed! Seni peygamber olarak gönderenin hakkı için söylüyorum. Allahın kullarından biri, beş yüz yıldan beri bir dağ başındadır. O dağ, enine boyuna, otuz zırâ’dır. Çevresini her yandan dörtbin fersahlık deniz kuşatmıştır. Allahü teâlâ, o kula parmak genişliğinde, tatlı bir su akıtmaktadır ki, bu su, dağın alt kısmındadır. Orada bir de nar ağacı vardır. Her gün bir nar olur. Her akşam o kul, abdest almaya iner. Narı alır, yer. Sonra namaza durur. Rabbinden secdede rûhunu teslim etmek, cesedine hiçbir şey yol bulup gelmemek, dirilinceye kadar böyle kalmak için, temennide bulunur. Allahü teâlâ, onun her dileğini yerine getirdi." Cebrâil (aleyhisselam) şöyle devam etti:
“Biz yere inip onun yanına gittik ve gördük. Çıktığımızda hâlâ secdede idi. Allahü teâlâ onu böyle yapmıştı. Allahü teâlâ onu, kıyâmet günü diriltir, huzûruna alır ve şöyle emreder:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Süs için, gösteriş için öğrenmeyiniz" 24 Haziran 2019 | 74 Okunma "Sabredenlere lütuf ve ihsânlarımı müjdele!” 23 Haziran 2019 | 52 Okunma Yalan söylemek çok büyük günahtır!.. 22 Haziran 2019 | 44 Okunma “Göz beni fitne tuzaklarına düşürdü" 21 Haziran 2019 | 54 Okunma "Mümin Allahü teâlâya kavuşmak ister..." 20 Haziran 2019 | 49 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar