“Bu kulumu cehenneme atın!”

“Onun beş yüz senelik ibâdeti, görme nimetinin (gözün) karşılığıdır!.." Muhammed bin Ebî Şeybe hazretleri hadîs ilminde hafız idi. 297 (m. 910)’da Bağdâd’da vefât...

“Onun beş yüz senelik ibâdeti, görme nimetinin (gözün) karşılığıdır!.."
 
Muhammed bin Ebî Şeybe hazretleri hadîs ilminde hafız idi. 297 (m. 910)’da Bağdâd’da vefât etti. Naklettiği bir hadis-i şerif şöyledir:
Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem), şöyle buyurdu:
-Az önce, dostum Cebrâil yanımdan ayrıldı. Bana söyle dedi: “Yâ Muhammed! Seni peygamber olarak gönderenin hakkı için söylüyorum. Allahın kullarından biri, beş yüz yıldan beri bir dağ başındadır. O dağ, enine boyuna, otuz zırâ’dır. Çevresini her yandan dörtbin fersahlık deniz kuşatmıştır. Allahü teâlâ, o kula parmak genişliğinde, tatlı bir su akıtmaktadır ki, bu su, dağın alt kısmındadır. Orada bir de nar ağacı vardır. Her gün bir nar olur. Her akşam o kul, abdest almaya iner. Narı alır, yer. Sonra namaza durur. Rabbinden secdede rûhunu teslim etmek, cesedine hiçbir şey yol bulup gelmemek, dirilinceye kadar böyle kalmak için, temennide bulunur. Allahü teâlâ, onun her dileğini yerine getirdi." Cebrâil (aleyhisselam) şöyle devam etti:
“Biz yere inip onun yanına gittik ve gördük. Çıktığımızda hâlâ secdede idi. Allahü teâlâ onu böyle yapmıştı. Allahü teâlâ onu, kıyâmet günü diriltir, huzûruna alır ve şöyle emreder:
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Rabbinize istiğfar edin ki..." 06 Aralık 2019 | 64 Okunma Hakîki âlim, sadece Allahın rızâsını ister 05 Aralık 2019 | 69 Okunma Yalancılarla beraber olmaktan sakının!.. 04 Aralık 2019 | 57 Okunma "Masum ve kusursuz olmak Peygamberlere mahsûstur" 03 Aralık 2019 | 70 Okunma Papazlar, verecek cevap bulamadılar! 02 Aralık 2019 | 333 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar