“Bir ân Rabbinden gâfil olma sakın!.."

"Rabbine karşı kulluk vazîfesini yerine getirirken, yaptığın ibâdetlerde de gâfil olma!" Ebüssü’ûd Cârihî hazretleri evliyânın büyüklerindendir.

"Rabbine karşı kulluk vazîfesini yerine getirirken, yaptığın ibâdetlerde de gâfil olma!"
 
Ebüssü’ûd Cârihî hazretleri evliyânın büyüklerindendir. 930 (m. 1523) senesinde Mısır’da vefât etti. Şehâbeddîn Merhûmî’den ilim öğrendi. Tasavvuf yoluna girdi. Hârika ve kerâmetler sahibi idi. Çok talebe yetiştirdi. 

Ebüssü’ûd Cârihî buyurdu ki:

Senelerce çalışıp öğrendiğim bilgileri ve güzel ahlâkı, insanlara öğretmek için çırpınıyordum. Tek kişi olsun, benden Allahü teâlâya kavuşturan yolu talep etmiyordu. Gelenler, ancak şu sözleri söylemek için geliyorlardı: “Efendim bana zulmetti”, “Hanımım beni üzüyor”, “Hizmetçim tembel”, “Komşum bana eziyet ediyor”, “Ortağım bana hıyânet etti...” Ben de bu sözler karşısında onlarla uğraşmak istemedim. Yalnızlığı seçtim. Bunun, benim için daha hayırlı olduğunu anladım. Ne kimse beni anladı, ne de ben kimseyi tanıyabildim.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Dağlar kadar borcun olsa da ödersin!" 29 Ekim 2020 | 349 Okunma İman, dil ile söylemek kalp ile inanmaktır... 28 Ekim 2020 | 53 Okunma Delâil-ül-Hayrât ve Meşârık-ul-Envâr... 27 Ekim 2020 | 130 Okunma Allahın yardım nûrları altında olan kullar... 26 Ekim 2020 | 93 Okunma "Namaz müminin mîrâcıdır..." 25 Ekim 2020 | 85 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar