"Beni geçmek isteyen bu kadın kimdir?.."

"Yâ Muhammed! Bu, genç yaşında kocası ölen kadındır ki; yetim çocuklarını iffetiyle büyüttü.” Muhammed bin Ca’fer El-Harâtî hazretleri hadîs âlimidir. 240 (m. 854)’de...

"Yâ Muhammed! Bu, genç yaşında kocası ölen kadındır ki; yetim çocuklarını iffetiyle büyüttü.”
 
Muhammed bin Ca’fer El-Harâtî hazretleri hadîs âlimidir. 240 (m. 854)’de Irak’ta Samarrâ’da doğmuştur. 327 (m. 938)’de Filistin’de vefât etmiştir. "Mekarim-ül-ahlâk" kitabında rivâyet ettiği hadîs-i şeriflerde, Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
“Her kimin kız çocuğu olur da, onu terbiye eder ve terbiyesini güzel eder, gıda verir ve gıdalarını güzel verir ve Allahü teâlânın kendisine verdiği nimetlerden ona da bolluk gösterirse, o kız çocuğu onun için bereket ve Cehennemden kurtarıp Cennete girmesi için bir kolaylık vesîlesi olur.”
“Üç kızı ve üç kız kardeşi olup da, onların geçim sıkıntılarına ve zararlarına katlanan kimseyi, (onlara merhametinden dolayı) Allahü teâlâ Cennete kor.”
“Allahü teâlâ, benden önce Cennete girmeyi bütün insanlara haram etmiştir. Fakat sağımda beni geçmeye çalışan bir kadın görürüm ve 'Beni geçmek isteyen bu kadın kimdir?' derim. Denilir ki: 'Yâ Muhammed! Bu, genç yaşında kocası ölen güzel bir kadındır ki; yanındaki yetim çocuklarının, (bütün sıkıntılara katlanarak namus ve iffetiyle) başını bekledi ve onları büyüttü. İşte mükâfat olarak Allahü teâlâ ona bu mertebeyi verdi.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Rükü ve secdeleri tam yapmayanlar! 20 Ağustos 2019 | 176 Okunma Haset, ibâdetlerin sevabını giderir 19 Ağustos 2019 | 77 Okunma Yeryüzünde âlim kalmayınca... 18 Ağustos 2019 | 91 Okunma En büyük mucize Kur'ân-ı kerimdir 17 Ağustos 2019 | 139 Okunma "Kulum beni zikrederse ben de onu zikrederim" 16 Ağustos 2019 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar