"Beni geçmek isteyen bu kadın kimdir?.."

"Yâ Muhammed! Bu, genç yaşında kocası ölen kadındır ki; yetim çocuklarını iffetiyle büyüttü.” Muhammed bin Ca’fer El-Harâtî hazretleri hadîs âlimidir. 240 (m. 854)’de...

"Yâ Muhammed! Bu, genç yaşında kocası ölen kadındır ki; yetim çocuklarını iffetiyle büyüttü.”
 
Muhammed bin Ca’fer El-Harâtî hazretleri hadîs âlimidir. 240 (m. 854)’de Irak’ta Samarrâ’da doğmuştur. 327 (m. 938)’de Filistin’de vefât etmiştir. "Mekarim-ül-ahlâk" kitabında rivâyet ettiği hadîs-i şeriflerde, Peygamber efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
“Her kimin kız çocuğu olur da, onu terbiye eder ve terbiyesini güzel eder, gıda verir ve gıdalarını güzel verir ve Allahü teâlânın kendisine verdiği nimetlerden ona da bolluk gösterirse, o kız çocuğu onun için bereket ve Cehennemden kurtarıp Cennete girmesi için bir kolaylık vesîlesi olur.”
“Üç kızı ve üç kız kardeşi olup da, onların geçim sıkıntılarına ve zararlarına katlanan kimseyi, (onlara merhametinden dolayı) Allahü teâlâ Cennete kor.”
“Allahü teâlâ, benden önce Cennete girmeyi bütün insanlara haram etmiştir. Fakat sağımda beni geçmeye çalışan bir kadın görürüm ve 'Beni geçmek isteyen bu kadın kimdir?' derim. Denilir ki: 'Yâ Muhammed! Bu, genç yaşında kocası ölen güzel bir kadındır ki; yanındaki yetim çocuklarının, (bütün sıkıntılara katlanarak namus ve iffetiyle) başını bekledi ve onları büyüttü. İşte mükâfat olarak Allahü teâlâ ona bu mertebeyi verdi.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cuma günü kabir azabı durdurulur 21 Nisan 2019 | 55 Okunma Osmanlı Devleti'ni tasfiye etmek için! 20 Nisan 2019 | 138 Okunma "Ey Allahın kulları kardeş olunuz..." 19 Nisan 2019 | 37 Okunma "Şeytana itaatten çok sakın!.." 18 Nisan 2019 | 99 Okunma "Beni geçmek isteyen bu kadın kimdir?.." 17 Nisan 2019 | 173 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar