Başkasının ayıbını araştıran kendi ayıplarını göremez!..

"Söz taşıyan, eski düşmanlıkları yeniler, kinleri tâzeler. En yumuşak insanları bile çileden çıkarır!" Ali Sâdık Efendi Diyarbakır velîlerindendir. Diyarbakır'da doğdu....

"Söz taşıyan, eski düşmanlıkları yeniler, kinleri tâzeler. En yumuşak insanları bile çileden çıkarır!"

 

Ali Sâdık Efendi Diyarbakır velîlerindendir. Diyarbakır'da doğdu. İbrâhim Gülşenî hazretleri Diyarbakır'da iken onun sohbetlerine devam etti ve yasavvufta yüksek derecelere kavuşarak İbrâhim Gülşenî hazretlerinden icâzet aldı ve talebe yetiştirmeye başladı. 1553 (H.961) târihinde Diyarbakır'da vefât etti.

Bu mübarek zat buyurdu ki:

"Hak teâlânın lütuf ve ihsân buyurduğu bahta ve rızka kanâat etmeyen kimse, Rabbini bilmemiş ve O'na itâat etmemiş olur. Ey bir yerde durmayan, sebât etmeyen, rızık için didinip duran, koşan kişi! Sakin ol, yuvarlanan taş üzerinde ot bitmez."

"İster iyi, ister kötü olsun, kimsenin arkasından konuşma. Çünkü hakkında konuştuğun kişi gerçekten kötü ise, onu kendine düşman etmiş olursun. İyi ise, çok kötü bir iş yapmış olursun. Biri sana gelip de filân adam kötüdür derse, iyi bil ki, o kendi kusûrunu söylemiş olur."

"Birisi şu ibretli sözü söyledi: Gıybet...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Namazlarını devamlı kılanlara büyük müjde! 25 Mayıs 2024 | 238 Okunma Dil ve kulak, kalbin anahtarıdır!.. 24 Mayıs 2024 | 57 Okunma Evliyâ kabrinden ancak edepli olanlar feyiz alır! 23 Mayıs 2024 | 125 Okunma İmân iki parçadır; yarısı sabır, yarısı şükürdür... 22 Mayıs 2024 | 91 Okunma Kalbini Allah'a çevireni bütün kullar sever... 21 Mayıs 2024 | 75 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar