"Âlimin konuşması karanlıkları yok eder"

"Güneşin ortaya çıkışıyla karanlıklar yok olduğu gibi, âlimin bir yerde bulunmasıyla orası nûr ile dolar."  Muhammed Bercülânî hazretleri Hanbelî mezhebi âlimlerindendir. 238 (m....

"Güneşin ortaya çıkışıyla karanlıklar yok olduğu gibi, âlimin bir yerde bulunmasıyla orası nûr ile dolar."
 
 
Muhammed Bercülânî hazretleri Hanbelî mezhebi âlimlerindendir. 238 (m. 852)’de Bağdâd’da vefât etti. Onun en meşhûr eseri “Kitâb-üz-Zühd ve’r-Rekâik”dir. Bu kitabında “Âlimlerin Üstünlüğü” bahsinde buyuruyor ki: Muhammed bin Hüseyn der ki:
“Allahü teâlânın, Kur’ân-ı kerîmde âlimleri övmesi, onların fazîletli, üstün ve kıymetli olduklarını gösterir. Allahü teâlâ onları, insanlara yol gösterici kıldı. Kendilerine uyulması icâb eden kişilerdir.”
İmam-ı Mücâhid, Kur’ân-ı kerîmde meâlen “Kime ki hikmet verilmişse” âyeti için, “Buradaki hikmetten murâd; ilimdir, fıkıh ilmidir” buyurmuştur. Yine Kur’ân-ı kerîmde meâlen (Doğrusu Lokman’a “Allaha şükret” diye ilim ve anlayış verdik) âyeti için, “Burada ilim ve anlayıştan murâd, fıkıh ilmi demektir” buyurdu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Güzel ahlâkı yalnız sevdiklerine verdi...” 18 Temmuz 2019 | 52 Okunma “Ondan daha üstün birisini yaratmadım" 17 Temmuz 2019 | 124 Okunma “Ey gençler! Fırsatı ganimet biliniz..." 16 Temmuz 2019 | 53 Okunma "Ömründen bereket ve hayır kalkar!.." 15 Temmuz 2019 | 123 Okunma "Göz görmeyince gönülden de uzak olur" 14 Temmuz 2019 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar