"Âlimin konuşması karanlıkları yok eder"

"Güneşin ortaya çıkışıyla karanlıklar yok olduğu gibi, âlimin bir yerde bulunmasıyla orası nûr ile dolar."  Muhammed Bercülânî hazretleri Hanbelî mezhebi âlimlerindendir. 238 (m....

"Güneşin ortaya çıkışıyla karanlıklar yok olduğu gibi, âlimin bir yerde bulunmasıyla orası nûr ile dolar."
 
 
Muhammed Bercülânî hazretleri Hanbelî mezhebi âlimlerindendir. 238 (m. 852)’de Bağdâd’da vefât etti. Onun en meşhûr eseri “Kitâb-üz-Zühd ve’r-Rekâik”dir. Bu kitabında “Âlimlerin Üstünlüğü” bahsinde buyuruyor ki: Muhammed bin Hüseyn der ki:
“Allahü teâlânın, Kur’ân-ı kerîmde âlimleri övmesi, onların fazîletli, üstün ve kıymetli olduklarını gösterir. Allahü teâlâ onları, insanlara yol gösterici kıldı. Kendilerine uyulması icâb eden kişilerdir.”
İmam-ı Mücâhid, Kur’ân-ı kerîmde meâlen “Kime ki hikmet verilmişse” âyeti için, “Buradaki hikmetten murâd; ilimdir, fıkıh ilmidir” buyurmuştur. Yine Kur’ân-ı kerîmde meâlen (Doğrusu Lokman’a “Allaha şükret” diye ilim ve anlayış verdik) âyeti için, “Burada ilim ve anlayıştan murâd, fıkıh ilmi demektir” buyurdu.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kur’an-ı kerimin her harfi şifadır 25 Şubat 2020 | 187 Okunma Farz namazı, kaza etmek de farzdır... 24 Şubat 2020 | 236 Okunma Resûlullah'ın sözleri rûhları cezbederdi... 23 Şubat 2020 | 86 Okunma “Bir şey yapmak istiyorsan sana yakışanı yap!.." 22 Şubat 2020 | 49 Okunma Kurban ve vacib olma şartları... 21 Şubat 2020 | 32 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar