Neden Kemalizm yeniden tartışılıyor?

Tam da Ortadoğu’da kaynayan kazanlar patlamak üzereyken; Irak’ta İran’ın iki numarası diye nitelenen General Süleymani’ye ABD tarafından bir suikast düzenlenmişken; Türkiye Akdeniz’de olup bitene razı olmayacağını gösterip, doğrudan ‘mavi hukukunu’ savunmak üzere hamle yaparken yeniden geriye dönüp Kemalizm’i tartışmak ne anlama gelmektedir? 

Burada birçok problem bulunmaktadır; birincisi Ortadoğu denilince her ne kadar resmi ideolojik söylemde bu ‘bataklık’ olarak görülse de, burası bizim dışımızda olan bir yer değildir. Daha doğru bir ifadeyle Türkiye buranın içinde, hem de tam kalbindedir. Bunu görmemek ‘biz bu dünyadan çoktan koptuk, Batı dünyasında yerimizi çoktan aldık, artık Avrupalıyız’ gibi bir kimlik inşa etmeye girişilse de Batılıların sizin kim olduğunuz konusunda kafaları karışık değildir. 

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ 

Hatta daha ileri giderek şunu söylemek isterim ki Türk toplumu tarihsel hafızasını kaybetmekle

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sosyal devlet neymiş! 02 Nisan 2020 | 2.280 Okunma Mücadele 30 Mart 2020 | 2.189 Okunma Sağlık çalışanları 26 Mart 2020 | 2.390 Okunma Virüse karşı sosyal devlet 23 Mart 2020 | 1.952 Okunma Emperyalizmi yendik, sıra hastalıklarında! 19 Mart 2020 | 2.234 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar