Neden Kemalizm yeniden tartışılıyor?

Tam da Ortadoğu’da kaynayan kazanlar patlamak üzereyken; Irak’ta İran’ın iki numarası diye nitelenen General Süleymani’ye ABD tarafından bir suikast düzenlenmişken; Türkiye Akdeniz’de olup bitene razı olmayacağını gösterip, doğrudan ‘mavi hukukunu’ savunmak üzere hamle yaparken yeniden geriye dönüp Kemalizm’i tartışmak ne anlama gelmektedir? 

Burada birçok problem bulunmaktadır; birincisi Ortadoğu denilince her ne kadar resmi ideolojik söylemde bu ‘bataklık’ olarak görülse de, burası bizim dışımızda olan bir yer değildir. Daha doğru bir ifadeyle Türkiye buranın içinde, hem de tam kalbindedir. Bunu görmemek ‘biz bu dünyadan çoktan koptuk, Batı dünyasında yerimizi çoktan aldık, artık Avrupalıyız’ gibi bir kimlik inşa etmeye girişilse de Batılıların sizin kim olduğunuz konusunda kafaları karışık değildir. 

BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ 

Hatta daha ileri giderek şunu söylemek isterim ki Türk toplumu tarihsel hafızasını kaybetmekle

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ecevitler'den ne kaldı? 20 Ocak 2020 | 2.198 Okunma Hangi tiyatronun figüranısınız? 16 Ocak 2020 | 2.275 Okunma Demokrat olmadan sosyal demokrat olmaya kalkmak 13 Ocak 2020 | 2.059 Okunma Neden Kemalizm yeniden tartışılıyor? 09 Ocak 2020 | 287 Okunma Ekonominin bir yılı 06 Ocak 2020 | 2.370 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar