Bölgesel güç, bölgesel barış

“Liderliğin önemini, Türkiye’nin dünyada bir güç merkezi haline gelmesiyle görüyoruz. Bundan çok memnunuz. Çünkü Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür.”

Bu sözler, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in TANAP’ın açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür konuşmasında yer almaktadır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan TANAP’ın Avrupa kapısına dayandığını söylerken bir başka gerçeğe işaret etmektedir: Artık Türkiye bir enerji üstü halindedir ve Makron gibi bazı liderler bundan rahatsız olsalar da Türkiye ’siz ne Avrupa’nın ekonomisi, ne güvenliği sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Nitekim, Alman Başbakanı Merkel ‘Türkiye’siz NATO olmaz’ derken bu güvenlik meselesine de vurgu yapmış olmaktadır. Bugün Türkiye ekonomisinin Avrupa’yla ilişkilerinin nasıl derinleştiğini anlamak için Türk dış ticaret hacminin yarısını bu bölgeyle paylaştığını görmek gerekir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefet sistemin değişmesini neden istiyor? 22 Ekim 2020 | 141 Okunma Markar Bey: Milli, demokrat, yurtsever bir aydın 19 Ekim 2020 | 140 Okunma Kazanamayacağınız seçimi neden erken istersiniz! 15 Ekim 2020 | 180 Okunma Teknoloji kültürü olmadan olmaz! 12 Ekim 2020 | 68 Okunma Yeni sömürgeci dünya görüşü 08 Ekim 2020 | 151 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar