Asya yükselirken uyumamak lazım!

On beş ülke arasında gerçekleştirilen bu anlaşma yaklaşık 2.1 milyarlık bir nüfusu kapsarken iktisadi bakımdan da dünya GSYH’nin % 30’nu oluşturmaktadır. Bunun anlamı açık Asya’da Pasifik bölgesinde yeni bir ekonomik güç alanı yükselecektir.

Peki, uyuyor muyuz? Kasımın 15’inde bütün uluslararası haber kanalları çok önemli bir haberi üzerine basa basa verirken bizim gazetelerde, haber kanallarında bu olay neredeyse yer almadı denilecek düzeyde geçiştirildi. Anadolu Ajansı meseleyi atlamamış, haber servisini yapmış fakat medyamız kendisine göre çok önemli başka olaylara odaklandığı için olacak, meseleyi görmezden gelmiştir!

Oysa haber önemli değil, çok çok önemlidir: Asya-Pasifik ülkeleri dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasını imzalamışlardır. Bilindiği gibi ASEAN diye kısaltılan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği diye bilinen yapının 37. Liderler Zirvesi çerçevesinde düzenlenen Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) konusundaki görüşmelerde bu ülkeler grubu sekiz yıl süren müzakerelerden sonra serbest ticaret anlaşması imzalamış bulunmaktadırlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veda zamanı 26 Nisan 2021 | 671 Okunma Yarın ayın kaçı? 22 Nisan 2021 | 313 Okunma Sistem değişti de ne oldu! 19 Nisan 2021 | 186 Okunma Reel sektörün dinamizmine uygun para politikası 15 Nisan 2021 | 84 Okunma Karadeniz barışı 12 Nisan 2021 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar