Asya fırtınası büyüyor!

Yüz yıl önce Enver Paşa’nın bir masa üzerindeki harita etrafında toplanan o ünlü kahramanlara görev dağıtması sahnesi bir filmden alınmamıştır.

Yüz yıl önce Enver Paşa’nın bir masa üzerindeki harita etrafında toplanan o ünlü kahramanlara görev dağıtması sahnesi bir filmden alınmamıştır. Halil Paşa, Kazım Karabekir Paşa, Nuri Paşa ve diğerlerine Asya coğrafyasında her biri yüzlerce, binlerce kilometreyle ifade edilen mesafelerdeki bölgelerde yapacakları işler anlatılmaktadır. İmparatorluğun zor günleridir, maksat Batı sömürgeciliğine karşı Asya’dan bir cevap aramaktır. Elbette şartlar çok kötüdür ve Türkiye aleyhindedir, ne oralara gitmek kolaydır ne ordu organize edecek maddi şartları oluşturmak çok kolaydır. Buna rağmen o kahramanlar vazifelerine koşarlar.

Kimileri Kutül Amera’da dönemin en güçlü ordusuna sahip İngilizleri mağlup edecektir; kimileri ise Azerbaycan’ı Bolşevik ve Ermeni İşgalinden kurtaracaklardır. Nuri Paşa adını bugün Azerbaycan’da bilmeyen yoktur. Enver Paşa’nın Orta Asya’da Kızıl Ordu’ya karşı savaşırken şehit düştüğünü ise Şevket Süreyya Bey destansı bir biçimde anlatır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veda zamanı 26 Nisan 2021 | 671 Okunma Yarın ayın kaçı? 22 Nisan 2021 | 314 Okunma Sistem değişti de ne oldu! 19 Nisan 2021 | 186 Okunma Reel sektörün dinamizmine uygun para politikası 15 Nisan 2021 | 84 Okunma Karadeniz barışı 12 Nisan 2021 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar