ABD, neden Türkiye'yi hasım görüyor?

Türkiye’nin S 400‘lerden vazgeçmesi, Patriot verilmeyeceği için sadece hava savunmasız kalması demektir; meselenin S 400 olmadığını dostlar da hasımlar da çok iyi bilmektedir.

ABD’nin kısaltılmış hali CAATSA olan ‘hasımlara karşı uygulanacak yaptırımları’ Türkiye’ye karşı uygulamaya karar vermesi, açık bir şekilde Türkiye’yi hasım ilan etme anlamını taşımaktadır.

Burada birkaç önemli soru vardır. Bunlardan ilki, ABD ile Türkiye arasında müttefiklik ilişkisi ya da ‘stratejik ortaklık’ yok muydu, var idiyse bu neden ve ne zaman bozulmuştur? Diğer soru, bu durum Türkiye’nin S 400 savunma sistemini Rusya’dan aldığı için ortaya çıkmış olamayacağına göre(!) gerçek sebep nedir? Bir başka soru ise şudur: ABD bu hasmane yaklaşımından vazgeçer mi veya hangi şartlarla vaz geçer? Aslında bu minvalde sorulacak başka sorularda dâhil hepsinin cevaplarını ABD’nin daha önceki karar, uygulama ve muhtelif belgelerden ya da politikalarından okumak mümkündür.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Veda zamanı 26 Nisan 2021 | 671 Okunma Yarın ayın kaçı? 22 Nisan 2021 | 314 Okunma Sistem değişti de ne oldu! 19 Nisan 2021 | 186 Okunma Reel sektörün dinamizmine uygun para politikası 15 Nisan 2021 | 84 Okunma Karadeniz barışı 12 Nisan 2021 | 112 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar