ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ekonomide neler olabilir?

İktisat, sosyal bilimler içerisinde tahmin gücü nispeten gelişmiş bir bilim olduğu halde öngörülerinde yanıldığı sıkça rastlanan bir durumdur .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
11 Ekim 2018 | 6.1 K

İktisat, sosyal bilimler içerisinde tahmin gücü nispeten gelişmiş bir bilim olduğu halde öngörülerinde yanıldığı sıkça rastlanan bir durumdur. Zaten tersi olsaydı dünyanın en zengin adamları herhalde iktisatçılar olurdu. Ekonomik analizler neticesi yapılan tahminler, belli varsayımlar altında geçerli sonuçları vermektedir ki bunun bütün sosyal bilimler için söz konusu olduğunu hatırlamak gerekir. 

“Sosyal bilimlerin öngörülerinin kesinlikten uzak olduğunu söylemek, onların eğilimleri tespit ettiğini ifade etmek, yapılan tahminlerin değerini azaltmayıp, aksine kolay elde edilmeyen kıymetli bilgiler olduğuna işaret eder.  ‘Ekonomi battı-batıyor’ diyenlerin varsayımları, verileri analiz yöntemiyle; ‘ekonomi gelişmeye devam ediyor, sorunları aşarak ilerleyecek’ diyenlerin tahmin ve yorumlarının farklılaşması anlaşılabilir bir durumdur fakat ekonomik verileri keyfi bir biçimde kullanarak, istedikleri sonuçlara varmak isteyenlerin kendilerini haklılaştı

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER