ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Ekonomi üretimle büyür, sorun büyümeyle aşılır!

Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ekonomisine sahip olması neyi ifade etmektedir? Büyümenin mahiyetini anlamak, bunun değerini bilmek lazımdır .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
13 Eylül 2018 | 3.8 K

Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen üçüncü ekonomisine sahip olması neyi ifade etmektedir? Büyümenin mahiyetini anlamak, bunun değerini bilmek lazımdır. Hindistan % 8.2, Çin % 6.7 gibi yüksek oranlardan büyürken Türkiye’nin üçüncü sırada yer alıyor olmasını hiç kimse hiçbir şekilde küçümseyemez çünkü büyüme bir ekonominin temel göstergesidir. 

“Eğer sürdürülebilir bir büyümeden bahsediliyorsa, küresel krizden sonra bunu başaran birkaç ülkeden biri Türkiye’dir.  Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri olan Hindistan ve Çin’den sonra, 2018’in ikinci çeyreğinde de ekonominin % 5.2 büyümesi, sorunları aşarak yola devam edileceğini ifade etmektedir. İlk çeyrekte % 7.3 oranında büyüyen ekonominin, yılın ilk yarısında % 6.2 civarında büyümesi bütün kriz senaryolarına rağmen ekonominin gücünün üretimden geldiğini ve bunun da sürdüğünü ortaya koymaktadır.” 

ÜRETİMLE BÜYÜMEK 

Döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmanın, spekülatif hareketlerin, ekonominin gere

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER