ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD’nin davranış modelinin analizi?

ABD’nin Türkiye’ye karşı ortaya koyduğu tavır, bırakınız stratejik ortaklığı, iki ülke arasındaki sıradan ‘dostluk’ ilişkisine dahi sığmayacak türdendir; bunun sebeplerini anlamak için ABD’nin davranışlarını üreten yapıya bakmak gerekmez mi?  “ABD’nin davranış biçimini anlamak için, bu ülkedeki sistemin davranış modelini ve mekanizmalarını analiz etmek gerekir .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
08 Ağustos 2018 | 5.6 K

ABD’nin Türkiye’ye karşı ortaya koyduğu tavır, bırakınız stratejik ortaklığı, iki ülke arasındaki sıradan ‘dostluk’ ilişkisine dahi sığmayacak türdendir; bunun sebeplerini anlamak için ABD’nin davranışlarını üreten yapıya bakmak gerekmez mi? 

“ABD’nin davranış biçimini anlamak için, bu ülkedeki sistemin davranış modelini ve mekanizmalarını analiz etmek gerekir. Basitleştirerek ifade etmek gerekirse ABD sisteminin dört temel üzerinden politik karar ürettiğini söylemek mümkündür. Bunlardan birincisi, siyaset mekanizmasıdır ki ABD siyasetinin Başkan ve Kongre gibi iki kurumdan oluştuğu bilinmektedir. İkincisi, tahmin edileceği gibi Pentagon ve CIA’dan oluşan güvenlik bürokrasisi ve kurumlarıdır. Üçüncü, ABD dayandığı toplumsal/ekonomik temellerdir.” 

MODEL NEDİR? 

Bunlar arasında hegemonik üstünlüğe sahip olan yapı ‘endüstriyel/ekonomik elitlerdir’ ki bunlar içinde ‘silah endüstrisinin’, ‘finansal sermayenin’ belirleyiciliği ‘yeni ekonomilere’ rağmen hala

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER