ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türkiye dev projelerle büyüyor

Türkiye-Azerbaycan arasındaki dev ortaklığın, TANAP’ın açılışının cumhurbaşkanlarının katılımıyla yapılması sadece bir enerji projesinin açılış töreni değildir; Türkiye-Azerbaycan ortaklığı aslında bütün Asya coğrafyasında özellikle Türk dünyası ülkeleri arasında büyük işbirliği projelerinin gerçekleştirilmesinin örneğidir ki dünya sisteminin yeniden şekillendiği bir zamanda bu olay hayati bir öneme sahiptir .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
14 Haziran 2018 | 2.5 K

Türkiye-Azerbaycan arasındaki dev ortaklığın, TANAP’ın açılışının cumhurbaşkanlarının katılımıyla yapılması sadece bir enerji projesinin açılış töreni değildir; Türkiye-Azerbaycan ortaklığı aslında bütün Asya coğrafyasında özellikle Türk dünyası ülkeleri arasında büyük işbirliği projelerinin gerçekleştirilmesinin örneğidir ki dünya sisteminin yeniden şekillendiği bir zamanda bu olay hayati bir öneme sahiptir. “Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin açılışında bunu ‘tarihi bir olay’ olarak nitelemesi sebepsiz değildir. Asya’nın yükseliş çağı aslında doğrudan doğruya bu coğrafyada yaşayan akraba topluluklarla birlikte Türkiye’nin de yükseliş çağıdır.” 

Dünyada sanayi çağı başlarken Türkiye, neredeyse petrol gibi stratejik doğal kaynakların tamamına yakın denilecek bir cesamette enerji kaynaklarını kontrol eden bir ülkeyken, imparatorluğunu kaybetmiş ve bütün bu zengin kaynaklar sömürgecilerin eline geçmiştir. Başta petrol olmak üzere bu enerji kaynaklarının

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER