ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ABD Ortadoğu’yu, İsrail geleceğini kaybediyor!

İsrail’in Filistinlilere yönelttiği katliamın yeryüzünün neredeyse tamamında tepkiyle karşılanmasına, sivil toplum tarafından lanetlenmesine rağmen, Birleşmiş Milletler Teşkilatı düzeyinde durum farklıdır, uluslararası ilişkilerde ‘dünyadan büyük olanların’ gücüyle hareket eden devletler katında ciddi bir çözümün ortaya çıkması ihtimali fazla değildir .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
17 Mayıs 2018 | 218

İsrail’in Filistinlilere yönelttiği katliamın yeryüzünün neredeyse tamamında tepkiyle karşılanmasına, sivil toplum tarafından lanetlenmesine rağmen, Birleşmiş Milletler Teşkilatı düzeyinde durum farklıdır, uluslararası ilişkilerde ‘dünyadan büyük olanların’ gücüyle hareket eden devletler katında ciddi bir çözümün ortaya çıkması ihtimali fazla değildir. Burada uluslararası sistemin yapısal sorunu bir kez daha insanlığın karşısına engel olarak dikilmiş bulunmaktadır. ABD’nin de İsrail’in de bu kurumsal düzenin, güçlüyü koruyan sistemin özelliklerini bilerek bu vahşetin sergilenmesini hazırladıkları açıktır. 

İsrail’in geleceğinin garantisi veya varlığının meşruiyetinin Filistinlilerle bir arada yaşamaktan geçtiğini dolayısıyla her saldırı ve katliamın bu meşruiyeti yok ettiğinin altını çizmek istiyorum. Burada İsrail’in bu meşru yaşama hakkını savunması için yapması gerekenler vardır; “İlk olarak İsrail’in militarist/din devleti olmaktan uzaklaşıp demokratik dev

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER