ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bu seçimler neyi çözecek

Her seçimin önünde bir sorun çözmeye yöneldiği bir mesele vardır; bu o günün şartlarına göre ortaya çıkan gündemle ilgilidir fakat 24 Haziran’da yapılacak seçimlerin Türkiye tarihinde bugüne kadar yapılan bütün seçimlerden farklı olduğu açıktır .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
26 Nisan 2018 | 2.8 K

Her seçimin önünde bir sorun çözmeye yöneldiği bir mesele vardır; bu o günün şartlarına göre ortaya çıkan gündemle ilgilidir fakat 24 Haziran’da yapılacak seçimlerin Türkiye tarihinde bugüne kadar yapılan bütün seçimlerden farklı olduğu açıktır. Demokratikleşme sürecine girişte yapılan ilk seçimden bu tarafa hepsinin maksadı aynıdır, yani o günkü konjonktür içinde partilerin ülke sorunlarına karşı sistem içinde ortaya koydukları çözüm yollarıyla halkın karşısına çıkmaları söz konusudur. Bugün yapılacak seçimlerin farkı Türkiye’yi yeni bir sisteme başkanlık sistemine fiilen geçirecek ilk seçimler olmasıdır, dolayısıyla bu seçimlerin çözeceği problemler diğerlerinden farklı olacaktır. 

“Yapılacak olan seçimleri tarihi önem bakımından sadece 1950 seçimlerine benzetmek mümkündür (aslında 1946 demek gerekirdi fakat o seçim özgür seçim şartlarında olmadığı için bu bağlamda ele alınamaz). Çünkü o seçimlerle otoriter tek parti rejiminden, demokrasiye doğru atılan ilk adımla aslınd

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER