ÇOK OKUNAN YAZARLAR

23 Nisan, ittifak, erken seçim

Bu 23 Nisan’ı bir erken seçim arifesinde kutluyoruz… Siyasette meşruiyetin kaynağının millet olduğunun ilan edildiği bu anlamlı günde, Türkiye doğrudan millet iradesinin devlete yansıyacağı bir ‘sistem değişimine’ hazırlanmaktadır .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
23 Nisan 2018 | 2.6 K

Bu 23 Nisan’ı bir erken seçim arifesinde kutluyoruz… Siyasette meşruiyetin kaynağının millet olduğunun ilan edildiği bu anlamlı günde, Türkiye doğrudan millet iradesinin devlete yansıyacağı bir ‘sistem değişimine’ hazırlanmaktadır. 

“Bugün 23 Nisan’dır, ‘Egemenliğin kayıtsız şartsız millete aittir’ kararının verildiği gündür. Bu tarihi kararın birçok boyutu bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, milletin egemenliğinin üstünde bir politik gücün olmadığının ilanıdır; bu karar millet iradesinin devlet yönetiminde temel ilke olduğunu gösterdiği kadar, her toplumda sorulabilecek esas sorunun yani ‘bizi kim yönetecek’ sorusunun da cevabını oluşturmaktadır. Bu soruya verilecek cevap, siyasal rejimlerin de karakterini belirleyecek mahiyettedir. Milletin kararının, milletin iradesinin yönetimin yegâne meşru kaynağı olması, demokratik yönetim biçimini diğer rejimlerden ayıran bir özelliktir.” 

Bizim yakın tarihimizde 23 Nisan sadece bi

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER