ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Demokrasi düşmanlığının üç temel göstergesi

“Türkiye’de kavramların bu kadar içeriğinden kopuk, bu kadar taşıdığı anlamın dışında hatta ona karşıt bir biçimde kullanılmış olmasını nasıl açıklamak gerekir? Bu durum tesadüf müdür, yoksa zümresel bir sorunu mu yansıtmaktadır ya da işin içinde cehalet veya ideolojik körlük mü vardır?”  Geçtiğimiz günlerde, eskiden merkez medyada yazan, konuşan bir kadın çıktığı bir TV programında, insanları AK Parti yönetimine karşı ‘demokrasi mücadelesi’ yapmaya çağırırken ‘terör örgütü’ modelini örnek göstererek ‘silahlı mücadele verenlerin eninde sonunda etkili olduğundan, siyasette muhatap kabul edilmesinden’ söz etmekteydi .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
19 Mart 2018 | 2.7 K

“Türkiye’de kavramların bu kadar içeriğinden kopuk, bu kadar taşıdığı anlamın dışında hatta ona karşıt bir biçimde kullanılmış olmasını nasıl açıklamak gerekir? Bu durum tesadüf müdür, yoksa zümresel bir sorunu mu yansıtmaktadır ya da işin içinde cehalet veya ideolojik körlük mü vardır?” 

Geçtiğimiz günlerde, eskiden merkez medyada yazan, konuşan bir kadın çıktığı bir TV programında, insanları AK Parti yönetimine karşı ‘demokrasi mücadelesi’ yapmaya çağırırken ‘terör örgütü’ modelini örnek göstererek ‘silahlı mücadele verenlerin eninde sonunda etkili olduğundan, siyasette muhatap kabul edilmesinden’ söz etmekteydi. Burada yapılan çağrının içinde ‘demokrasi’ sözcüğünün geçmesi, söz konusu çağrıyı yapanların aslında ‘demokrasi düşmanı’ olduğunu saklamaya elbette yetmeyecektir. Söz konusu kimsenin adının ve söylediklerinin bir önemi yoktur; dolayısıyla bu bireysel örneği ele alıp bu tipolojide yer alanlara ‘çaptan düştükleri için bunu yapıyorlar’ demenin de durumu açıklayamay

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER