ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Din ve özgürlük

Türkiye‘de din adına konuşanlarına bakınca, insanın aklına hemen  ‘bu meselelerin, bu düzeyde ele alınıp tartışıldığı başka bir yer var mıdır’ sorusunun gelmesi normaldir .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
14 Mart 2018 | 2.7 K

Türkiye‘de din adına konuşanlarına bakınca, insanın aklına hemen  ‘bu meselelerin, bu düzeyde ele alınıp tartışıldığı başka bir yer var mıdır’ sorusunun gelmesi normaldir. Dini tartışanların bir kısmında aleni olarak görülen, bazılarında üstü örtük bir şekilde dile getirilen konu ve yaklaşımların, sanki insanları dinden uzaklaştırmak gibi bir maksat taşıdığından şüphelenmek mümkündür fakat bu kadar kuşkucu olmaya gerek yoktur, bu meselelere bakanların önemli bir kesiminde ciddi bir zihniyet sorunu vardır demek daha doğru olacaktır. Hadi,  bu üslup ve seviye meselelerini bir tarafa koyalım, dini ‘negatif bir kurallar zümresi’ olarak görmek neyin nesidir? 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İslam’ın bugünkü meseleleri’ hakkında ortaya koyduğu tavır, sadece İslam üzerine ileri geri konuşan, din hakkında neredeyse karalama kampanyasının bir parçası haline gelen unsurlara karşı verilmiş bir cevaptan öteye bir anlayışı yansıtmaktadır. Kelam-ı Kadim ortadayken İslam Peygamber’inin uygula

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER