ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Anketçiler ve güdümlü kamuoyu

Bu anketçilerin çoğunluğunun ortak özelliği seçim öncesi yaptıkları tahminler yanlış çıkmış olmasına rağmen henüz üzerinden çok geçmeden, sıkılmadan tekrar sahneye çıkıp kamuoyunun muhtelif konulardaki eğilimleri hakkında o ‘engin yorumlarını’ paylaşmakta tereddüt göstermemeleridir .

Vedat Bilgin
Vedat Bilgin Akşam Gazetesi
15 Şubat 2018 | 3.3 K

Bu anketçilerin çoğunluğunun ortak özelliği seçim öncesi yaptıkları tahminler yanlış çıkmış olmasına rağmen henüz üzerinden çok geçmeden, sıkılmadan tekrar sahneye çıkıp kamuoyunun muhtelif konulardaki eğilimleri hakkında o ‘engin yorumlarını’ paylaşmakta tereddüt göstermemeleridir. Onların konuşmalarının, herhangi bir sosyal araştırmada bulunması gereken ‘analitik çerçeveden’ bihaber bir düzeysizlikte olması asla şaşırtıcı değildir. 

“Bu tür anket şirketi sahiplerinin bazılarının televizyon ekranlarına çıkıp bir şey biliyormuş gibi konuşmalarının üzerinde durmayacağım; bunların çoğunun yaptıkları işin mahiyetine dair yani ‘araştırma tekniklerine’ dair bir şey bilip bilmediklerini anlamak için sabır gösterip söylemlerine bakmak yeterlidir. Adamların çoğunlukla yaptığı şey, bilimsel hiçbir yaklaşıma dayanmadan sıraladıkları sorularla sözde ‘kamuoyu ölçmeye çalışmak’ gibi görünse de esas maksatlarının çoğu kere kamuoyu oluşturmak olduğunun saklanacak tarafı bulunmamaktadır.”

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER