Hyundai, Türkiye’de SUV üretimi için 2021 planı yapıyor

GEÇEN hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan-Güney Kore seyahati için yola çıkarken, Ekonomi Müdür Yardımcımız ve Otomotiv Editörümüz Emre Özpeynirci uyardı:-...

GEÇEN hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan-Güney Kore seyahati için yola çıkarken, Ekonomi Müdür Yardımcımız ve Otomotiv Editörümüz Emre Özpeynirci uyardı:

- Türkiye’de Kibar Holding’le ortak üretim yapan Koreli Hyundai, bir süredir SUV modelini de ülkemizde üretmek üzere plan yapıyor. Bu planın detayları Cumhurbaşkanı’nın seyahatinde netlik kazanabilir.

Nitekim Erdoğan’ın seyahatinin Seul durağında kabul ettiği Güney Koreli şirketler arasında Hyundai Group da yer aldı. Kabulde Hyundai Group’tan şu kadro hazır bulundu:

- Euisun Chung (Hyundai Motor Company Başkan Vekili), Seung-Tack Kim (Hyundai Rotem Başkan ve CEO’su),  David (Dongwook) Park (Hyundai E&C Başkan ve CEO’su), Byung Kwon Rhim (Hyundai Motor Company Global Operasyonlar Başkanı).

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut’un Cumhurbaşkanı’na eşlik ettiği görüşmede Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanlığını da yürüten Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da ortağı Hyundai yöneticilerinin yanında oldu. Hyundai yönetimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a özet bilgi verdi:

- 1997’den bu yana ortağımız Kibar Holding’le İzmit’teki Hyundai-Assan fabrikamızda üretim yapıyoruz. Ürettiğimiz otomobilleri iç pazara sunmakla birlikte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere ihraç da ediyoruz.

Erdoğan, yatırımlar konusunda kendilerine Yatırım Ajansı’nın rehberlik yapabileceğini anımsatıp, sürdürdü:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Güvenli bölge’deki 1 milyon konuta 26.4 milyar dolar gerekiyor 28 Eylül 2019 | 2.327 Okunma Montajı bile 300 milyon euro 16 Eylül 2019 | 208 Okunma Japonlar 2.4 milyar lira yatırdı, boyada bölgesel güç olacak 15 Eylül 2019 | 311 Okunma Arsa verilsin tesis inşaatına 150 milyon lirayı biz buluruz 13 Eylül 2019 | 62 Okunma 20 milyon atık pet şişeden çamaşır makinesi kazanı yaptı 09 Eylül 2019 | 176 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar