Herkese açık küresel finans

Eski Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet, ABD’li ünlü iktisatçı John B. Taylor ve ekonomiden sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişilik ‘akil...

Eski Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet, ABD’li ünlü iktisatçı John B. Taylor ve ekonomiden sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişilik ‘akil insanlar’ grubu, 1.5 yılda ‘Küresel finans sistemini herkesin yararlanacağı hale getirmek’ isimli 100 sayfaya yakın bir rapor hazırladı. Söz konusu rapor bugün Endonezya’da IMF-Dünya Bankası toplantısında dağıtılacak.

Geçen yılın nisan ayında G-20’de yeni bir grup oluşturuldu:
- Eminent Persons Group on Global Financial Governance (Küresel Finansal Yönetim Seçkin İnsanlar Grubu).
Avrupa Merkez Bankası (ECB) eski Başkanı Jean Claude Trichet, ABD’li ünlü iktisatçı, “Taylor Kuralı”nı ortaya koyan John B. Taylor, Hindistan Merkez Bankası eski Başkanı Raghuram Rajan ve ekonomiden sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın aralarında bulunduğu 16 kişilik “akil insanlar” grubu, 1.5 yıl boyunca dünyanın farklı kentlerinde

8 kez bir araya geldi. Söz konusu çalışma sonucunda bugün Endonezya’da IMF-Dünya Bankası toplantısında dağıtılacak rapor ortaya çıktı:
- Making The Global Financial System Work for All. (Küresel finans sistemini herkesin yararlanacağı hale getirmek)
G-20’nin talebiyle hazırlanan tavsiye niteliğindeki rapor, küresel finansal mimari ve uluslararası kurumların yönetimiyle ilgili kapsamlı öneriler içeren “yol haritası”na dönüştü.

Tamamen bağımsız çalışan grubun hazırladığı rapordaki tavsiyelerin hedefi şöyle belirlendi:
- Küresel ekonomik istikrarın güçlendirilmesi ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması.

Rapor hazırlanırken bilim dünyasından, düşünce kuruluşlarından, uluslararası finans kurumlarından, sivil toplum kuruluşlarından ve özel sektörden görüşler alındı. Kürsel finansal krizin başladığı 2008’den bu yana geçen sürede yapılanlar, devam eden sorunlar, yeni krizleri tetikleyebilecek risk alanları ve alınacak önlemler değerlendirildi.

16 kişinin mutabakatıyla hazırlanan rapor, 3 bölümde toplandı. Birinci bölümde Birleşmiş Milletler’in (2030 yılı için ilan ettiği “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”ne ulaşmayı sağlayacak finansmanın nasıl sağlanacağı önerileri yer aldı:
- Daha güçlü bir yatırım ortamı oluşturulmalı. Yönetişim kapasitesine ve insan sermayesine yeniden odaklanılmalı. Yatırımların serbest bırakılması için tüm kalkınma ortaklarını
harekete geçirecek etkin ülke platformları oluşturulmalı.

Bu konudaki temel standartlar şöyle sıralandı:
- Borçların sürdürülebilirliği, çevresel sosyal ve yönetişim standartları, makul fiyatlandırma politikaları, yerel kapasite oluşturma, tedarik, şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele. Sınır ötesi yatırımları ve bağlantıları düzenleyecek bölgesel platformlar oluşturulması.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşı fırsatçının eline bırakamayız 15 Şubat 2019 | 2.337 Okunma Roket yapmayana kız vermeyebilirler 14 Şubat 2019 | 90 Okunma ‘Ombudsman’dan yabancı yatırımcıya ‘Bize güvenin’ mesajı 11 Şubat 2019 | 46 Okunma Taksim’de yeni AKM 860 milyon liraya yükselecek 10 Şubat 2019 | 87 Okunma Biz Atatürk’ü gönderdik siz yatırımla döndünüz 08 Şubat 2019 | 125 Okunma
TÜM YAZILARI