Çözümü ‘hareketin kökü’ne indirelim

AKBANK Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’in önceki günkü açıklamasında, “Müşterilerimizden döviz bozduranlar oldu” cümlesini görünce aradım, veri almaya çalıştım:- Son...

AKBANK Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’in önceki günkü açıklamasında, “Müşterilerimizden döviz bozduranlar oldu” cümlesini görünce aradım, veri almaya çalıştım:

- Son birkaç günde vatandaş ne kadar döviz bozdurdu?

Yanıt için salı gününe döndü:

- Salı günü bankamızda alımın 3 katı döviz satışı oldu. Bir kısım müşterimizin dövizden TL mevduata kaydığını gözlemledik. Akbank’ın rakamlarından yola çıkarak o gün piyasada toplamda 1.5 milyar TL civarında bir döviz satışı olabileceğini tahmin ediyorum. Bunun olumlu yansımalarını kurlarda gördük.

BDDK ve Merkez Bankası’nın pazar gecesinden itibaren aldığı kararlara bakışını sordum, yanıtladı:

- Devletin ilgili tüm kurumları Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda son derece etkili, akılcı kararları art arda aldı. BDDK’nın swap işlemlerini kısıtlaması ve TL’yi yurtdışı piyasalarda daha az bulunur ve değerli hale getirmesi, TCMB’nin repo ihalelerini iptal ederek bu aksiyonu desteklemesi, zorunlu karşılık ve döviz depo değişiklikleri ile bankalara ek likidite imkanı vermesi bu çalışmanın iyi örnekleriydi. Bankalarla da uyum içinde çalışıldı.

Bu noktada, atılan adımlarda faiz ayağının eksik kalıp, kalmadığını merak ettim, anlattı:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tekstil mühendisliğini seçen öğrenciye maaş bağlanacak 22 Nisan 2019 | 103 Okunma Acı kayısı çekirdeği kanseri öldürür mü 21 Nisan 2019 | 1.198 Okunma Elektrikli Türk malı ekskavatörün prototipi bile 300 sipariş aldı 19 Nisan 2019 | 1.489 Okunma Kanserojen toz korkusu bitecek 15 Nisan 2019 | 71 Okunma Darülaceze, 600 milyon liraya ‘Sosyal Hizmet Şehri’ kuruyor 14 Nisan 2019 | 1.153 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar