ÇOK OKUNAN YAZARLAR

İlk ihracat bölümü 30 dolarla başladı 1 milyar doları gözlüyor

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, TV dizileri fuarı MIPCOM için Cannes’a (Fransa) giderken uçakta Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen ile karşılaştı .

Vahap Munyar
Vahap Munyar Hürriyet Gazetesi
16 Ekim 2018 | 5.0 K

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, TV dizileri fuarı MIPCOM için Cannes’a (Fransa) giderken uçakta Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen ile karşılaştı.

 Gülgen, yurt dışına ilk dizi ihracatı yaptığı günlere döndü:

- İlk TV dizisi ihracatını 2001 yılında yaptım. O günlerde ihracata bölüm başına 30 dolar ile başladık.

Avdagiç, 2011’den beri “İTO şemsiyesi” açarak “milli katılım” sağladıkları fuar vesilesiyle edindiği bilgilerden şimdilerde ulaşılan gelir düzeyini düşündü:

- Bugün iyi bir dizi bölüm başına 400-500 bin dolara ihraç edilebiliyor. Uzun soluklu iyi bir dizinin cirosu 50 milyon doları aşabiliyor.

Avdagiç, 30 Türk dizi-film şirketini çatısı altında toplayan “milli katılım standı”nda ev sahipliği yapmak üzere Cannes’a, İTO Başkan Yardımcıları Dursun Topçu, İsrafil Kuralay, Meclis Üyeleri Mahmut Özden ve Muharrem Ender Karvar ile birlikte gitti. Cannes’da yaptığımız sohbette söze MIPCOM’a katlımın öneminden girdi:

- MIPCOM’da 110 ülkeden 14 bin katılımcı yer alıyor. 5 bini alıcılar olmak üzere 7 bin ziyaretci çekiyor. Dolayısıyla bu fuar, TV dizilerimiz için ihracata dönük önemli bir vitrin özelliği taşıyor.


Devamını Oku