ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bir bitki türü bile eksilse doğanın dengesi bozulur

TEKFEN Holding’in ve kendi adını taşıyan ANG (Ali Nihat Gökyiğit) Vakfı’nın kurucusu Nihat Gökyiğit, İstanbul’un Anadolu yakasında TEM otoyolu ve iş-rezidans kulelerinin sınırlarını çizdiği Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ndeki turumuza rehberlik ederken, 2003 yılını anımsadı:- Eşim Nezahat Hanım adına kurduğumuz bu alana başlangıçta “Hatıra Parkı” niyetiyle girdik .

Vahap Munyar
Vahap Munyar Hürriyet Gazetesi
24 Haziran 2018 | 162

TEKFEN Holding’in ve kendi adını taşıyan ANG (Ali Nihat Gökyiğit) Vakfı’nın kurucusu Nihat Gökyiğit, İstanbul’un Anadolu yakasında TEM otoyolu ve iş-rezidans kulelerinin sınırlarını çizdiği Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ndeki turumuza rehberlik ederken, 2003 yılını anımsadı:

- Eşim Nezahat Hanım adına kurduğumuz bu alana başlangıçta “Hatıra Parkı” niyetiyle girdik. 2003 yılında “Botanik Bahçesi” levhası astık.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Adil Güner’in de onayını alarak, şu noktanın altını çizdi:

- Burası 460 dönüm. 1600 çeşit bitki var. Burada “Botanik Bahçe” fonksiyonlarının hepsi yer alıyor. Herbaryum, tohum bankası, kütüphane, araştırma alanları, koleksiyonlar...

93 yaşındaki Nihat Gökyiğit, kızı Vahide Gigin’in yardımıyla bize bahçenin tüm önemli noktalarını gezdirirken şu konuya dikkat çekti:

- Türkiye, dünya kara sathının yüzde 0.6’sına sahip. Bu alanda dünyadaki bitki türlerinin yüzde 2.6’sını yaşatıyor. Yani, biyolojik çeşitlilik açısından ülkemiz çok değerli bir varlığı elinde bulunduruyor.

Biyolojik çeşitliliğin dünyadaki, doğadaki önemine işaret etti:

Devamını Oku