Vefat haberine bahşiş mi?

“Teşekkür ederek ayrıldım müsait bir yerde baktım ki cebimde iki bin dolar para...” Yıllar önce, bir telgraf dağıtıcısı arkadaş anlatıyordu... Büyükşehirlerde görevli iken lüks...

“Teşekkür ederek ayrıldım müsait bir yerde baktım ki cebimde iki bin dolar para...”

 

Yıllar önce, bir telgraf dağıtıcısı arkadaş anlatıyordu... Büyükşehirlerde görevli iken lüks oteldeki bir müşteriye telgraf gelmiş. Düzenleme sırasında telgraftaki metni de hâliyle okumuş. Metinde yazıyormuş ki:

“Baban vefat etti, acele gel!”

İyi haberler malum bizi de ilgilendiriyordu. Çünkü telgrafı alanlar âdet üzere getiren kişiye bahşiş veriyordu. Ama bu bir ölüm haberiydi, bahşiş beklemek olmazdı. Görevimiz gereği gittim, telgraf alıcısını buldum. Telgrafını teslim edip dönüşe geçtim. Daha birkaç adım atmadan arkamdan seslendi. Ben durup geri döndüğümde hızlı adımlarla geldi ve bahşiş olarak cebime biraz para sokuşturdu.

Mahcup bir şekilde teşekkür ederek oradan ayrıldım ve müsait bir yerde cebime baktım. Bir de ne göreyim; iki bin dolar para!.. Bu kadar büyük bir bahşişi ilk defa almış oluyordum.

Sonradan öğrendik ki bu kimse Orta Doğu’da bir Emîrliğin Prensi imiş... Babasının vefatını bekliyormuş ki yerine geçecek!..

Bu ibretlik anekdotu anlatan dağıtıcı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Düğüncü Çorbacı Metin 14 Haziran 2024 | 89 Okunma “Masanıza oturabilir miyim?” 13 Haziran 2024 | 1.157 Okunma Gitmiş, bir daha dönmemiş!.. 12 Haziran 2024 | 1.281 Okunma Meğer doktor arkadaşıymış... 11 Haziran 2024 | 1.248 Okunma Çocuk için bile konuşamazdık!.. 10 Haziran 2024 | 342 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar