“Mısır’a hangi uçakla gideceksin?”

“Çok çalışıyor ve her gün araştırmacılara hakkı tanınan kontenjan evraktan fazlasını istiyordu...” Devlet Arşivleri’ne ait İstanbul’daki dünyanın en eski ve büyük...

“Çok çalışıyor ve her gün araştırmacılara hakkı tanınan kontenjan evraktan fazlasını istiyordu...”
Devlet Arşivleri’ne ait İstanbul’daki dünyanın en eski ve büyük Osmanlı Arşivi’nde çalışırken 1989 senesinde her hâliyle dikkat çekici bir araştırmacı vardı.
Margrat Wenke fiziken yani görünüş olarak dikkat çekiciliğinden ayrı, araştırma konusu daha da farklıydı. Margaret Wenke, mesai saatine bizden önce gelip kafeteryada sohbet edip iletişimde bulunduğu kimselere ikramlarda bulunuyordu. Araştırma salonu görevlisi de olduğumdan benimle gayet iyi geçinmeye çalışması da dikkatimi çekiyordu.
Konuşmalarında iltifatlar normalden çok fazlaydı. Kendisi Avrupa’dan ABD’ye gidip profesör olmuştu. İstanbul Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesiydi.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ziya Abi yazılsa kitaplara sığmaz 01 Ekim 2022 | 58 Okunma Herkes yorgun ama herkes mutluydu... 30 Eylül 2022 | 57 Okunma Ege'de bir Ziya Abi vardı... 29 Eylül 2022 | 57 Okunma Dinimizi Avrupalıya anlatmak... 28 Eylül 2022 | 55 Okunma “Tanınmayan, sevilmez...” 27 Eylül 2022 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar