Güzelim bahçeler yok olurken

“Bursa Ovası ve Çukurova bitti. Kemer, Kumluca, Finike, Demre ovaları da bitti...” Yeni Zelanda’da tatilde iken bir gün evde Ümran, Defne ve ben beraber oturuyorduk. Bir anda bahçede bir kişinin dolaşmakta olduğunu gördük.

Bahçeye kilitli olmayan bir kapı açılıyordu ama o güne kadar evin kapısını, postacı dâhil, çalan olmadı. Her şey elektronik yazışmalarla yürütülüyor. Bu kişi bahçede ne yapıyor olabilirdi, bize bir şey demeden. Bahçeye çıkıp bu kişi ile selamlaştım ve ne yaptığını sordum. Bu bey "Fare İmha Ekibi"ndenmiş. Kuşların zarar görmemesi için iki adet özel alet yapmışlar ve farelerin imhası için tedbir almışlar, ayda bir denetliyorlarmış. Akşam Özgür gelince, sorunun ayrıntılarını sordum.
Yeni Zelanda’da başlangıçta, yani 'Beyazlar' gelmeden önce, dört ayaklı hiçbir hayvan yokmuş. Buna koyun ve sığırlar dâhil. Davetsiz konuk olarak ilk fareler gelmişler gemilerle. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu Kiviler âlem insanlar 28 Şubat 2020 | 10 Okunma Denizin kuruduğunu gördüm 27 Şubat 2020 | 66 Okunma Bir namaz vesilesiyle 26 Şubat 2020 | 151 Okunma “Sana tokat atan kadın benim!” 25 Şubat 2020 | 94 Okunma İbretli hadiselere şahit olduk! 24 Şubat 2020 | 63 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar