Eğitimsiz öğretim olur mu?

“Babam da olsa o sopa zoruma gitti ve önünü sonunu düşünmeden evi terk etmiştim...” Bazıları "Falaka" hikâyesine pedagojik açıdan bakmak yerine hamaset penceresinden bakar ve burada gizliden gizliye din...

“Babam da olsa o sopa zoruma gitti ve önünü sonunu düşünmeden evi terk etmiştim...”

 

Bazıları "Falaka" hikâyesine pedagojik açıdan bakmak yerine hamaset penceresinden bakar ve burada gizliden gizliye din düşmanlığı olduğunu iddia eder. Oysa konuya ön yargısız bakıldığında işaret edilen şeyin eğitimdeki yöntemin önemine vurgu olduğu anlaşılacaktır.

Emekli bir subay olarak ben de çocukluğumda yaşadığım hatıramı bu açıdan değerlendireceğim. Henüz ortaokula gittiğim yıllardı. Yaz tatillerinde öğrenciler için en güzel etkinlik yaz Kur’ân-ı Kerim Kurslarına gidip Kur’ân-ı kerim öğrenmektir.

Rahmetli babam da beni caminin Kur’ân Kursuna göndermişti. Bu anlattığım en az kırk sene öncesinin hatırasıdır bu sebeple bir de günümüz din adamlarını bu hatıradan yola çıkarak yargılamayalım. Cami hocasının bakışlarından bile tedirgin oldum ilkin... Sonra ders çalıştırırken söylediğini anlamayan veya yanlış söyleyenlere elindeki sopayla vurduğunu görünce çocuk kalbim güm güm atmaya başladı. Beynim söylenenleri anlamaya değil yanlış söylersem yiyeceğim sopaya odaklanmıştı.

Nitekim korkunun...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Düğüncü Çorbacı Metin 14 Haziran 2024 | 90 Okunma “Masanıza oturabilir miyim?” 13 Haziran 2024 | 1.157 Okunma Gitmiş, bir daha dönmemiş!.. 12 Haziran 2024 | 1.281 Okunma Meğer doktor arkadaşıymış... 11 Haziran 2024 | 1.248 Okunma Çocuk için bile konuşamazdık!.. 10 Haziran 2024 | 342 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar