Değeri 20 bin liralık köpek!

“O zaman benim maaşım 400 lira idi. Kendimi frenleyip iç geçirerek karakola geldim. Benzim kül gibiydi!..”   Karakolun yakınındaki köpeğin hizasına geldiğimde tahmin ettiğim oldu. Köpek bir ok gibi var...

“O zaman benim maaşım 400 lira idi. Kendimi frenleyip iç geçirerek karakola geldim. Benzim kül gibiydi!..”
 
Karakolun yakınındaki köpeğin hizasına geldiğimde tahmin ettiğim oldu. Köpek bir ok gibi var hızıyla üzerime seğirtiverdi. Ben de hazırlıklı olduğum için gelişine top karşılar gibi var gücümle ona bir tekme savurdum.
Meğer hayvan özel eğitim görmüş. Jimnastik topu gibi, düşer düşmez yeniden üzerime fırladı.
Aman Allah’ım aramızda korkunç bir boğuşma başlamıştı. O gırtlağıma atlıyor ben sağ tarafa düşüyorum. O kalktı ben kalktım. Ne sağ ne sol tarafa yatabildim. Bu sefer geriye bir yay gibi eğildim. Gözlerimi o korkunç canavara dönüşen köpekten ayırmıyordum.
Köpek hamle yapıp o iri dişlerini tam gırtlağıma saplayacaktı ki elimde olmadan, açılan ağzına yumruğumu teptim.
Bu arada karakoldaki asker yetişti. Köpeği tuttu. Beni kurtardı. Ama ben artık zıvanadan çıkmış korku ve öfkenin zirvesinde aklımı şuurumu kaybetmiştim. Elime silahımı aldım. Askere “Kenara çekil ben bu köpeği vuracağım” dedim. Namluya da mermiyi sürdüm.
Asker hem köpeği tutuyor hem de haykırıyordu:
-Komutanım bu köpek karakolu eşkıyadan koruyor. Eğitimli köpek. Değeri yirmi bin lira. Bir asker gibi yemeği çıkıyor, kaydı var!
O zaman benim maaşım 400 lira idi. Kendimi frenleyip iç geçirerek karakola geldim. Benzim kül gibi olmuştu. Askerler anında haberdar olmuşlardı. Derken karakol komutanı Astsubay arkadaş da duymuş geldi, “arkadaş verilmiş sadakan varmış. Bu geçen gün de bir sivile böyle saldırdı, gırtlağını parçalamış hastaneye yetiştiremedik adamcağız yolda öldü” dedi.
Ben canım pahasına da olsa mesajı karakoldaki telefonla da olsa tugaya aktarmıştım...
Aradan yıllar geçti. Şoför Er Eğitim Alayı'ndan emekli olmuş komutanımız arkadaşlara bir veda yemeği verdiler. Komutanımız uzun yıllar kahraman ordumuza hizmet veren arkadaşlarımın unutulmaz anıları vardır” dedi. Ben de başımdan geçen bu olayı ayağa kalkıp aktardım. Bir alkış koptu. Subay ve astsubay arkadaşlar beni onore etti. Alay komutanımız ayağa kalktı ve “Ben bu astsubayımı kutlarım asker cesaretli olur, atak olur, hareketli olur, kendine diş geçirtmemiş” dedi. 
Ben yılların ardından çok ama çok özlemini duyduğum sayın komutanıma en içten şükran ve saygılarımı arz ederim...
            Mehmet Emeksiz-Em. Mu. Tek. Asb.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelmeyen makale!.. 24 Şubat 2019 | 0 Okunma “Gözüme şifa ver Rabbim” 23 Şubat 2019 | 27 Okunma Acemi olmasam da tecrübesizim! 22 Şubat 2019 | 25 Okunma “Adrese teslim dua!..” 21 Şubat 2019 | 186 Okunma “O alıp bıraksın avucuma!..” 20 Şubat 2019 | 9 Okunma
TÜM YAZILARI