Çöl harekâtı araştırmacısı

“Onlar bizim arşivlerde çürümeye terk edilen stratejik bilgilerimizi araştırarak başarıya ulaşıyordu...” Devlet Arşivleri’ne ait İstanbul’daki dünyanın en eski ve büyük Osmanlı...

“Onlar bizim arşivlerde çürümeye terk edilen stratejik bilgilerimizi araştırarak başarıya ulaşıyordu...”
Devlet Arşivleri’ne ait İstanbul’daki dünyanın en eski ve büyük Osmanlı Arşivi’nde çalıştığım yıllarda 1989 senesinde her hâliyle dikkat çekici bir araştırmacı hanımefendi Margaret Wenke gelip arşivimizde araştırmalar yapmaya başlamıştı.
Normalin üzerinde çalışması ile dikkatimi çeken ve arada bir diplomatik seviyeyi aşmadan söz düellosu da yaşadığım bu hanımefendi birkaç gün sonra Mısır’a gideceğini söyleyince hangi hava yoluyla gittiğini merak etmiştim. Cevabı enteresandı:
“Hayır, uçakla gitmiyorum. Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında gittiği kara yolunu takip ederek, durduğu konaklama menzillerini ziyaret ederek gideceğim!..”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fakirliğin ne olduğunu bilirim 09 Ağustos 2022 | 6 Okunma Kendi çocukluğumu hatırladım 08 Ağustos 2022 | 40 Okunma Keşke babama sorsaydım 06 Ağustos 2022 | 56 Okunma “Bak bakalım nereye geldik?” 05 Ağustos 2022 | 51 Okunma Anılarda kalan köşelerim 04 Ağustos 2022 | 78 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar