ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bir eczacının oğluydu

Winston Churchill'den, Picasso'ya; kadar pek çok ünlünün fotoğrafını çeken Güler, bir eczacının oğluydu .

Ünal Bolat
Ünal Bolat Türkiye Gazetesi
23 Ekim 2018 | 2.6 K
Winston Churchill'den, Picasso'ya; kadar pek çok ünlünün fotoğrafını çeken Güler, bir eczacının oğluydu...
 
 
Türkiye'nin en büyük fotoğrafçılarından birisi olan 90 yaşındaki Ara Güler, 17 Ekim akşamı 23.20’de hayatını kaybetti. 1961'de Birleşik Krallık'ta yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımlamıştı. Winston Churchill'den, Picasso'ya; Salvador Dali’den Alfred Hitchcock'a kadar pek çok ünlünün fotoğrafını çeken Güler, bir eczacının oğluydu.
Ara Güler, 16 Ağustos 1928'de İstanbul Beyoğlu'nda doğmuştu. Varlıklı bir Ermeni ailesinde dünyaya gelen Güler'in tam adı Aram Güleryan'dı. Annesinin adı Verjin'di. Babası eczacı Dajad Bey'di.
Dajad Bey'in ilk iş yeri, Hacopulo Han 16 numarada Panosyan'la birlikte açtığı ecza deposudur. Sonraları Hacopulo Han 38 numarada açtığı eczanesini bir acil yardım servisi gibi işleten Dajad Bey burada yaralılara pansuman, kırık-çıkık, ilk yardım gibi işlemler de yapmıştı.
Ara Güler, 1951 yılında Kuruçeşme'deki Getronagan Ermeni Lisesi'nden mezun oldu. Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışan Güler, aynı zamanda Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kurslarına devam etti. Çünkü yönetmen veya oyun yazarı olmak istiyordu. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde öğrenim görüyordu. Ancak o, gazeteci olmaya karar verdi.
1953’te Paris Magnum Ajansı'na muhabir oldu. Ardından 1954 yılında Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. 1958’de ise Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinde fotoğraf muhabirliği yaptı.
1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. 1961'de askerlik görevini tamamladı ve Hayat dergisinde fotoğraf bölüm şefliği yaptı. İngiltere'de yayımlanan Photography Annual Antolojisi Ara Güler’i dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl içerisinde ASMP'ye (Amerikan Dergi Fotografçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi. Bu arada, Bertrand Russell, Arnold Toynbee gibi birçok ünlünün fotoğrafını çekti, röportajlar yaptı...
Ara Güler yönetmenliğini ve senaryosunu üstlendiği bir belgesel film çekmişti. "Kahramanın Sonu" (1975) isimli bu belgeselde Türk donanma gemisi olan Yavuz zırhlısının tarihini ve daha sonra nasıl yok edildiğini anlatmıştı...
              Taylan Küçüker-Eczacı
 
Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER