ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Örümcek ve kelebek...

“O minicik bedeniyle tavanın merteğine ayaklarını kıpır kıpır kıpırdatarak bir düğüm attı .

Ünal Bolat
Ünal Bolat Türkiye Gazetesi
21 Temmuz 2018 | 20
“O minicik bedeniyle tavanın merteğine ayaklarını kıpır kıpır kıpırdatarak bir düğüm attı...”
 
Hayvanlar âlemine özel, fakat biz insanlar için ibret verici bir gözlemimi sizlerle paylaşmak istiyorum... Yıllar önce, mesleğim gereği Trabzon’un Of ilçesine bağlı bir yerleşim merkezinde görevliydim.
Hani kimi yerde yazlık olarak kimi yerde bağ evi gibi kullanılan fazla bakımlı olmayan evler vardır. İşte böyle bir evin odasında, sabah namazından sonra yatağıma uzanmış mis gibi temiz havayı ciğerlerime çekerek biraz sonra araziye gideceğim vakti bekliyordum... Ellerim başımın altında gözüm tavanın merteklerinde geziniyor. Boş gözlerle tavanı, toz rengine bürünmüş duvarları gözlerimle gezinirken serçe parmak tırnağı kadar büyüklükte siyah bir şeklin hareketi takıldı gözlerime.
Bu bir örümcekti… Baktım sabahın erken saatinde, harıl harıl ağ kuruyordu. Önce ürperdim ama çocukluğumdan alışkın olduğum için tez toparlandım. Vaktim de boldu nasıl olsa. Gayriihtiyari bu minik örümceği izlemeye başladım...
O minicik bedeniyle tavanın merteğine ayaklarını kıpır kıpır kıpırdatarak bir düğüm attı. Ve kendini o görünmez iple aşağı salıverdi. Gözün fark etmekte hayli zorlanacağı incelikte ağın birinci ipini geriverdi. Aşağıya bağladığı ipin üzerinde bu defa indiği sürate yakın hızda yukarı çıkmaya başladı. O incecik ağ o örümceği rahatlıkla taşıyacak sağlamlıktaydı.
Hayvancağız büyük bir gayretle sağa sola yukarıya aşağıya fakat ölçülü düzenli hareketlerle toplamda bir metrekarelik alanda bir ağ oluşturmayı başarmıştı. Süreye baktım tam bir buçuk saattir, hareketsiz o örümceği izliyorum.
Minik hayvan büyük bir sabırla ve şevk ile kurduğu yuvanın kenarına çekilip avını beklemeye koyuldu... Bakalım ne olacaktı?.. Derken o sırada pencerenin kırılmış camından içeri süzülen bir küçük kelebek, sanki özellikle bu ağa yakalanmak ister gibi geldi takıldı. Ardından kanat çırpıp çırpınmaya başladı. Beni aldı bir heyecan. Acaba bir kenarda avını bekleyen örümceğin bu kelebeğe tepkisi nasıl olacaktı? Kelebek çırpınmaya devam ediyor ama bir türlü ağdan kendini kurtaramıyordu.
Ve örümcek yavaş yavaş yaklaştı. Acaba bu av gibi gözüken kelebek bir tuzak mıydı? Dikkatli ve temkinli hareket ediyordu. Örümceğin yaklaşmasıyla kelebek daha bir çırpınmaya başladı. Neredeyse ağı koparacak derecede titretiyordu. Fakat örümcek durur mu? Minik ayaklarıyla hemen faaliyete başladı yeniden... DEVAMI YARIN
Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER