ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Sinekleri ürkütmeye değer mi?

“Olur mu beyim, yarım kilo üzüm için bu kadar sineği ürkütmeye değer mi hiç?” Bir ülkenin çağdaşlık düzeyine, ulaşıp ulaşamadığına ilişkin yüzlerce kriterden bir tanesi de acaba sineklerle böceklerle mücadeledeki başarısı sayılabilir mi? .

Ünal Bolat
Ünal Bolat Türkiye Gazetesi
13 Ocak 2018 | 28

“Olur mu beyim, yarım kilo üzüm için bu kadar sineği ürkütmeye değer mi hiç?”

Bir ülkenin çağdaşlık düzeyine, ulaşıp ulaşamadığına ilişkin yüzlerce kriterden bir tanesi de acaba sineklerle böceklerle mücadeledeki başarısı sayılabilir mi?..
Son yıllarda bu konuda hem şuurlu bir tüketici oluştuğu hem de kurum ve kuruluşların hijyene daha çok dikkat ettiği kuşkusuzdur. Özellikle kasaplarda filan sinek çarptığında yakan elektrikli sineksavar aparatları hayli enteresan bir buluştur.

Anlatacağım hatıra yıllar öncesine aittir. O yıllarda özellikle Anadolu’da herhangi bir gıda maddesinden almak istediğinizde bir kilogramdan az miktar satın alamazdınız. Hem tartmaya hassas terazi pek bulunmazdı, hem sebze meyve o kadar boldu ve ucuzdu ki nice ailelerin bir alışta bir çuval kavun karpuz aldıkları olurdu… Şimdi özellikle de turfanda zamanlarında karpuz bırakın tane almayı dilimle satılıyor…

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER