ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Diyarbakır’a sınav yolculuğum...

“Arkadaşlarımızın hemen hemen hepsi Tatvan’da oturuyordu .

Ünal Bolat
Ünal Bolat Türkiye Gazetesi
13 Ekim 2017 | 104

“Arkadaşlarımızın hemen hemen hepsi Tatvan’da oturuyordu. Beş altı saat sonra Diyarbakır’a geldik...”

Türkiye’nin çok karanlık, kontrolsüz günlerinin yaşandığı; anarşinin kol gezdiği, sokakların bölündüğü, kardeşin kardeşe düşman olduğu, beş bin vatan evladının yok yere öldüğü 1980 öncesi yıllardı.
O yıllarda Bitlis Tatvan’da görev yapıyordum. Aynı zamanda da Yay-Kur'a bağlı Meslek Yüksekokulunda okuyordum. Okulun devam mecburiyeti yoktu. Şimdiki açık öğretim gibi denilebilirdi. Sınavlara da her dönem belirlenen yerlerde giriyorduk. Şimdiki gibi öyle her ilde veya büyük ilçelerde sınavlar yapılamıyordu. Hatta doğu illerinde de birkaç büyük ilde Erzurum veya Diyarbakır’da filan sınav yapılabiliyordu. Biz Tatvan’da görev yaptığımız için bizim o yaz dönemi sınav yerimiz belli olmuştu. Diyarbakır da sınava girecektik...

Sınavlar beş gün sürecek çarşambadan başlayıp pazar akşamı sona erecekti. Birbirimizi tanıdığımız yedi arkadaş Tatvan’da bir araya gelerek beraber Diyarbakır’a gidip imtihanlara da beraber girip yine hep beraber Tatvan’a geri dönmeye karar verdik. Bizim gibi Tatvan’dan ve Bitlis’ten de bayağı kalabalık gruplar Diyarbakır'da sınava gireceklerdi.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER