Yüzde 52-54 ile cennet!

Bu istatistiklere güvenirsek, iki basit gerçek var: 1. AKP döneminde, öyle böyle büyümenin de etkisiyle, gelir dağılımı adaletsizliğinde “birazcık” gerileme yaşandı; alt-üst gelir farkı ve...

Bu istatistiklere güvenirsek, iki basit gerçek var:

1. AKP döneminde, öyle böyle büyümenin de etkisiyle, gelir dağılımı adaletsizliğinde “birazcık” gerileme yaşandı; alt-üst gelir farkı ve adaletsizlik tabii yine dünyanın en dengesizlerinden.

AKP’nin arkasındaki “sosyal destek” yanında, özellikle bu “ekonomik destek ve umut” da hep var oldu; özellikle son iki yıla kadar.

Bu ritmin bozulmasından ve “daha kötü şeyler olmasından” endişe, o desteği hep diri tuttu.

Büyümeden kitlelere düşen şuydu: Çoğu zaman borçlanarak, krediyle vesaire de olsa, “gelir”, daha doğrusu “tüketim-gider” artışı veya gelir illüzyonu.

2. AKP döneminde, , gelir dağılımı adaletsizliğinin çok çok ötesinde bir servet dağılımı adaletsizliği azdı; bu açıdan Türkiye dünyanın en amansız ülkelerinden biri oldu.

AKP’nin arkasındaki “maddi destek” de böyle bir şey; iktidarın “iktidar çevreleri”ne desteği de bu. Muhtemelen geniş halk kesimlerinin de henüz tam görmediği bu.

Çünkü “gelir, gider, tüketim”i kendi hayatında birebir gören geniş kitleler; Ak Havuz veya Beyaz Yavuz, efendilerin elinde biriken serveti doğal olarak ölçemiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Komple saldırı mı komplo tezgâh mı? 05 Ekim 2018 | 4.298 Okunma Bundan böyle, Aznavour da yok! 02 Ekim 2018 | 134 Okunma İnci Sokağı'ndaki kız! 30 Eylül 2018 | 137 Okunma Fransa başbakanıydı… Barselona başkan adayı oldu! 28 Eylül 2018 | 176 Okunma Ajax'tan takasa, Avrupa'nın Pers seferi! 26 Eylül 2018 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar