Kahraman yarbay rehine için öldü

Fransa, önceki gün bir rehineyi kurtarmak için kendisini teröriste teslim eden, daha sonra da öldürülen Yarbay Beltrame’nin kahramanlığını konuşuyor. Beltrame’nin geçen yıl markette yapılan bir rehine...

Fransa, önceki gün bir rehineyi kurtarmak için kendisini teröriste teslim eden, daha sonra da öldürülen Yarbay Beltrame’nin kahramanlığını konuşuyor. Beltrame’nin geçen yıl markette yapılan bir rehine tatbikatı sırasında “Bir süpermarkette katliam oluyor. Bunun senaryosu yapılamaz” dediği ortaya çıktı 

3 AY önce, tamı tamına 14 Aralık 2017’ydi.

Fransa’nın güneyinde, Carcassonne’da, “paintball silahlarıyla” jandarma ve itfaiye bir tatbikat yaptı.

Yarbay Arnaud Beltrame tatbikatı şöyle anlattı:

“Bir süpermarkette katliam oluyor. Bunun senaryosu yapılamaz. Gerçeklikle yüzleşebilmek gerekir. Bu tatbikat onun için.”

Bu haber o tarihte Depeche Midi Gazetesi’nde yer aldığında Fransa’nın belki de hiçbir yerinde ilgi çekmemiştir; belki Carcassonne’da bile.

O sıra 25 yaşında olan, günde iki kez köpeğini gezdiren işsiz, Fas doğumluRadouane (Rıdvan) Lakdim o haberi okumuş mudur, bilinmiyor.

ANİ Mİ, PLANLI MI?

3 ay kadar sonra, 23 Mart’ta, Lakdim ve Yarbay Beltrame işte öyle bir süpermarkette buluştu, Carcassonne’a 15 dakika mesafede, Trebes’de.

Lakdim o sabah Carcassonne’da, Ozanam sitesindeki dairelerinden çıktı, kız kardeşini okula götürdü...

Ve sonra, biraz uyuşturucuya karışmış, son zamanlarda kısmen radikalleşmiş hayatını da kaybedeceği ama masum insanları da öldüreceği ani bir yolculuğa çıktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Komple saldırı mı komplo tezgâh mı? 05 Ekim 2018 | 4.314 Okunma Bundan böyle, Aznavour da yok! 02 Ekim 2018 | 142 Okunma İnci Sokağı'ndaki kız! 30 Eylül 2018 | 143 Okunma Fransa başbakanıydı… Barselona başkan adayı oldu! 28 Eylül 2018 | 183 Okunma Ajax'tan takasa, Avrupa'nın Pers seferi! 26 Eylül 2018 | 94 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar