Devlette vefa ve devamlılık!

Yok, bu kez “dışarıdan” küçük, tarihi-güncel bir misal-masalla yetineceğim. Buradaki devamlılıkları biliyorsunuz zaten. Kimimiz bayılır, kimimiz öğrendikçe ayılır. Şu sıra...

Yok, bu kez “dışarıdan” küçük, tarihi-güncel bir misal-masalla yetineceğim.

Buradaki devamlılıkları biliyorsunuz zaten.

Kimimiz bayılır, kimimiz öğrendikçe ayılır.

Şu sıra Silvan’da olan biten ne varsa, “devamlılık”tır mesela!

***

Geçenlerde ortaya çıktı ki, Almanya Devleti hala “Yabancı faşistler”e sosyal yardım yapıyormuş.

Yani faşizmin beşiklerinden olmuş, Avrupa’yı (ve dünyayı) yangına sürüklemiş, ırkçılık-soykırım cinneti geçirmiş ve işgal sonrası “faşist propagandayı yasaklamış” bir devlet.

Almanya’da sol parti Die Linke tarafından ortaya çıkartılan şu:

Almanya Devleti, Merkel iktidarı da “Nazilerin Alman ordusu yanında çarpışmış bazı İspanyol faşistlere emekli, dul ve yetim maaşı ödemeye devam ediyor.”

***

Üstelik bu “sosyal yardım” Nazilerin koyduğu bir şey değil, 1962’de, ABD-İngiltere-Fransa (ve Sovyetler) gözetimindeyken Federal Almanya Devleti’nin verdiği bir hak.

Neyin karşılığında?

O dönem “İç savaş, askeri darbe, faşizm” sülalesinin en kadim, en sıkı, en kararlı örneği olarak yaşamaya devam eden Franco İspanya’sı ile karşılıklı anlaşma sonucu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Komple saldırı mı komplo tezgâh mı? 05 Ekim 2018 | 4.326 Okunma Bundan böyle, Aznavour da yok! 02 Ekim 2018 | 151 Okunma İnci Sokağı'ndaki kız! 30 Eylül 2018 | 151 Okunma Fransa başbakanıydı… Barselona başkan adayı oldu! 28 Eylül 2018 | 189 Okunma Ajax'tan takasa, Avrupa'nın Pers seferi! 26 Eylül 2018 | 101 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar