ÇOK OKUNAN YAZARLAR

55 yıl sonra, yine Elysee Anlaşması!

Umur Talu
Umur Talu Habertürk Gazetesi
19 Ocak 2018 | 83

Biri 1876, diğeri 1890 doğumluydu. 1870 Almanya- Fransa savaşı ve işgalden sonra, ama onun izleri içinde büyümek üzere. İkisi de Fransa'nın (yine) işgaliyle ama nihayetinde Almanya mağlubiyetiyle biten 1. Dünya Savaşı'na tanık olmuş, içinden sağ çıkmış, (yine) Alman işgali ve (yine) yenilgisiyle biten 2. Dünya Savaşı'nda bulmuşlardı kendilerini.

Fransız, askerdi; Alman, 20 yaşında orduya yazılmak istemiş, kronik solunum rahatsızlığı yüzünden alınmamıştı. Daha sonra iyileşmesini ise, sonra “dostu” da olan Fransız doktor Messegue’nin bitki tedavisine borçluydu. Fransız, Fransa (yine) işgal edildiğinde, İngiltere’de Anglosakson komutanlık emrinde Nazi işgaline karşı (sınır dışındaki) Fransız kuvvetleri komutanı oldu.

Alman, Köln belediye başkanıyken önce “anlayışla” baktığı Nazilerden kısmen uzak kaldı; kısa süre hapsedildi. Hitler’e suikast girişimi günlerinde toplama kampına gönderilmek istendi; Nazilerden de çok nefret etmiş olduğu komünistlerden biri, bir belediye işçisi hayatını kurtardı!

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER