Zenginin malı yoksulun ahı!..

Daha iki gün önce Türkiye’de işsizliğin ulaştığı vahim tabloyu paylaşmıştım…Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “makyajlı” resmi verileri bile facianın...

Daha iki gün önce Türkiye’de işsizliğin ulaştığı vahim tabloyu paylaşmıştım…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “makyajlı” resmi verileri bile facianın boyutlarını gözler önüne seriyordu; mevsimlik işçilerin sezonu olduğu halde, Mayıs-Haziran aralığında, yani bir ayda işinden olanların sayısı 96 bin olarak açıklanmıştı!..

Daha da vahimi, aslında bir ülke için büyük avantaj, zenginlik anlamına gelen genç nüfusun içine düştüğü durumdu; her 4 gençten biri işsizdi!..  Bir yılda tam 908 bin kişi işsiz kalmış, toplam işsiz sayısı ise 4 milyon 253 bine ulaşmıştı!.. Ancak uzmanlar buna karşı çıkıyor ve şu çarpıcı bilgiyi veriyorlardı:

Tam 2 milyon 310 bin kişi iş bulsam hemen çalışırım” diyor ama işsiz sayılmıyor. Onları da dahil ettiğimiz de 6 milyon 563 bin kişi işsiz. Üstelik bunlar resmi veriler!..

Böyle olunca işsiz sayımızın 7 milyona yaklaştığı, bunun ise ülke tarihinde görülmedik bir açlık ve yoksulluk olgusunu oraya koyduğu görülüyordu!..

Bir hatırlatma daha yapayım; kayıtdışı çalışan işçi oranı da büyük bir sıçramayla yüzde 35.2’ye ulaşmıştı… Bu ne demekti peki? Çok basit:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ayasofya’da namaz Lozan’da yasak!.. 25 Temmuz 2020 | 1.813 Okunma Bağımsızlık gününde Ayasofya daveti!.. 24 Temmuz 2020 | 290 Okunma Tertemiz sosyal medya pirüpak iktidar!.. 23 Temmuz 2020 | 153 Okunma “Tayyip Bey bundan sonra daha açık oynayacak!” 22 Temmuz 2020 | 665 Okunma Cezaevi ve hükümlü tutuklu cenneti güzel memleketim!.. 21 Temmuz 2020 | 146 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar