Türkiye’yi boğma oyunu mu?!.

Biz, Türkiye’de gericiliğin rejim değiştirme heveslerini tartışırken, güney sınırlarımızın hemen dışında, Suriye üzerinden Türkiye’nin yakın geleceğiyle ilgili bir takım oyunlar...

Biz, Türkiye’de gericiliğin rejim değiştirme heveslerini tartışırken, güney sınırlarımızın hemen dışında, Suriye üzerinden Türkiye’nin yakın geleceğiyle ilgili bir takım oyunlar dönmeye başladı bile!..
Önce birbiriyle bağlantısız olması mümkün görünmeyen iki çok önemli habere sırasıyla göz atalım:
1) Rus haber ajansı Sputnik’in İsrail’’in etkin gazetelerinden Haaretz’e dayanarak verdiği habere göre, ABD, Rusya, İsrail ve Ürdün, Suriye’nin güneyinde ateşkes sağlanıp güvenli bölge oluşturulmasından önce, Ürdün’ün başkenti Amman’da ve bir Avrupa ülkesinin başkentinde gizli görüşmeler yaptığını yazdı… Kimler katıldı bu toplantılara peki? Hemen sayalım:
– Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Michael Ratney, ABD’nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, İsrail İstihbarat servisi MOSSAD temsilcileri, Ürdün’lü temsilciler ve ordu yetkilileri.
Gerçekten önemli isimler! Ufak bir ayrıntı daha; Mossad yetkilileri ile Ürdün temsilcileri aynı toplantılarda bir araya gelmediler! Neler kotarıldığını ya da pişirildiğini henüz bilmiyoruz. Yalnızca Avrupa’daki toplantıya yalnızca ABD, Rusya ve İsrail’in daha üst düzey yöneticilerinin katıldığı, İsrail’in varılan anlaşmada, İran güçlerinin Suriye’den ayrılmasına ilişkin bir madde olmamasından son derece rahatsız olduğu bilgisi sızdırıldı!.. Haaretz’in kaynağı ise çok ilginç; İsmi saklı İsrailli kaynaklar!.. Bu ne demek peki?..
-İsrail, sanki oyunun dışındaymış gibi görünüyor ancak ve de aslında tüm gövdesiyle içinde! Gelişmeleri saniyesi saniyesine izliyor ve çok önceden “desteklediğini” açıkladığı Kürt devletinin başına bir şey gelmemesi, ikinci İsrail’in Irak ve Suriye’yi kapsayan topraklarda sırasıyla kuruluşunun sağlanması için tüm gücüyle uğraşıyor demek!..
Şimdi haklı olarak soracaksınız; peki taa başında tüm gücüyle Suriye oyununun içinde yer alan, her türlü riski göze alan, bu uğurda büyük bir hezimet yaşadığını itiraf ede...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunun adına iflas diyorlar!.. 19 Kasım 2019 | 1.099 Okunma İbiş Efendi yine sahnede!.. 16 Kasım 2019 | 802 Okunma Zevahir kurtuldu mu şimdi yani?.. 15 Kasım 2019 | 355 Okunma Omurga 14 Kasım 2019 | 435 Okunma Kabusa yolculuk!.. 13 Kasım 2019 | 413 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar