Sırtlan dişlerini gösterdi!..

Önce önemli bir anımsatma yapmalıyım… Stratejik ortağımız (!) Amerikan’ın tarihinin en güvenilmez, en kaypak ve en tehlikeli başkanlarından Donald Trump, daha bir ay önce, Türkiye “Fırat’ın...

Önce önemli bir anımsatma yapmalıyım…
Stratejik ortağımız (!) Amerikan’ın tarihinin en güvenilmez, en kaypak ve en tehlikeli başkanlarından Donald Trump, daha bir ay önce, Türkiye “Fırat’ın doğusuna operasyon” kararını açıkladığında, sosyal medya hesabından nasıl bir mesaj vermişti hatırladınız mı:
-Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz!..
Kürtler dediği PKK/PYD teröristleriydi!.. Her fırsatta “Eyy Amerika” diye yeri göğü inleten en büyük Türk büyükleri, bu son derece küstahça, düşmanca ve bayağı bu tehdit mesajını gayet yumuşak bir şekilde geçiştirdi; “üzüldük”, “kırıldık” filan diyerek üstüne yattı!.. Trump’la telefon görüşmeleri, dışişleri bakanları arasında konuşmalar falan derken, millet uyutuldu!..
Öncelikle belirteyim; bizimkilerin “yumuşama sağlandı”, “birbirimizi anlıyoruz” minvalindeki açıklamalara karşın, o bayağı mesaj hala Trump’ın hesabında sırıtmaya devam ediyor!..
Değişen ne oldu peki? Göründüğü kadarıyla hiç; o tehditten bu güne “havanda su dövmekten” başka bir görüntü yok ortada!.. Diğer tarafa baktığınızda ise harıl harıl bir çalışma yürütüldüğünü görmemek için kör ya da çok saf olmak gerekiyor!..
Çok taze bir örnek vereyim müsaadenizle; Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşecekti. O görüşmeden önce Pompeo’nun bir küçük, kapalı toplantısı vardı… Katılanlara bakalım:
İngiltere, Fransa, Kanada, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan dışişleri bakanları!..
Konu neydi peki?.. Fırat’ın doğusunda oluşturulacak “Güvenli Bölge” için uluslararası askeri güç yapılandırması!..
Türkiye’nin “asla kabul edilemez” bulduğu, burnumuzun dibine “yabancı güç” konusu, Türk dışişler bakanı ile görüşmeden hemen önce kotar...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunun adına iflas diyorlar!.. 19 Kasım 2019 | 1.092 Okunma İbiş Efendi yine sahnede!.. 16 Kasım 2019 | 798 Okunma Zevahir kurtuldu mu şimdi yani?.. 15 Kasım 2019 | 354 Okunma Omurga 14 Kasım 2019 | 433 Okunma Kabusa yolculuk!.. 13 Kasım 2019 | 412 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar