Barış: Tarihte en çok kirletilen sözcük!..

Dünya, 21. yüzyılın daha ilk çeyreği dolmadan yine büyük bir ekonomik kaosun ve ona bağlı derin bir siyasi krizin içinde debeleniyor!..Dikkat edin lütfen, yine en çok kullanılan sözcük...

Dünya, 21. yüzyılın daha ilk çeyreği dolmadan yine büyük bir ekonomik kaosun ve ona bağlı derin bir siyasi krizin içinde debeleniyor!..

Dikkat edin lütfen, yine en çok kullanılan sözcük “barış!” Birleşmiş Milletler’de, Astana’da, Avrupa Birliği’nin “önemli” toplantılarında, büyük devletlerin ikili, üçlü görüşmelerinde en başta gelen, dillerden düşmeyen sözcük bu!..

Ama hangi barış?..

21.yüzyılın 19. senesi, 20. yüzyılın başlarına çok benziyor aslında… Sözde Avusturya veliahtına düzenlenen suikast nedeniyle çıkan 1’inci Dünya Savaşı’nda yaklaşık 17 milyon insan can verdi… Savaşın asıl sebebi ise “paylaşım” sorunuydu!.. Geç uluslaşan, sömürgecilikte epey gerilerde kalan Almanya, diğer emperyalistler tarafından paylaşılmış dünyada pazar bulmakta zorlanıyor, geri kalmış ülkelerdeki zenginliklere ulaşmak istiyordu!..

İngilizler ve Fransızların çoktan paylaşmayı kafaya koydukları Osmanlı’yı da yanına alarak çılgın bir savaşa girişen Almanya yenildi ve bedelini “Versaille Antlaşması” ile ağır bir şekilde ödedi!.. Tabii bu savaş Osmanlı Devleti’nin de sonu oldu. O çok uluslu devletten Türkiye Cumhuriyeti doğdu!..

İkinci Dünya Savaşı yalnızca 20 yıl sonra patladı!..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin başına örülmek istenen çorap!.. 15 Ekim 2019 | 1.194 Okunma Filistin de Türkiye’yi kınadı!.. 12 Ekim 2019 | 3.022 Okunma Korkusuz Gazetesi’nin Medipol Üniversitesi’ni hedef alan gerçek dışı ve itibar zedeleyici haberine cevabımızdır 11 Ekim 2019 | 761 Okunma Taşeron Olmanın Utancı!.. 10 Ekim 2019 | 528 Okunma Bu küstahlığın perde arkası çok önemli?!. 09 Ekim 2019 | 511 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar