ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Yaşasın! Dünyanın 13. büyük ekonomisiyiz!..

Asrın liderimiz aynen böyle dedi valla… MÜSİAD’ın vefa gecesinde patronlara hitap eden AKP’li Cumhurbaşkanı aynen şöyle konuştu:-Satın alma paritesine göre bugün dünyanın 13’üncü büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız .

Ümit Zileli
Ümit Zileli Sözcü Gazetesi
11 Ocak 2019 | 1.3 K

Asrın liderimiz aynen böyle dedi valla…
MÜSİAD’ın vefa gecesinde patronlara hitap eden AKP’li Cumhurbaşkanı aynen şöyle konuştu:
-Satın alma paritesine göre bugün dünyanın 13’üncü büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız. İnşallah yıl sonunda bir üst sıraya çıkmış olacağız!..
Sevindim tabii!.. Ancak lafın başındaki “Satın alma paritesi” birazcık midemi bulandırmadı değil… Açtım telefonu, namusuna, bilgisine güvendiğim ekonomi uzmanı birkaç isme sordum, “Satın alma paritesinin” ne biçim bir şey olduğunu… IMF iki yıl kadar önce dünyadaki ülkelerin halklarının yıllık harcama kapasitelerine göre bir sıralama yapmış. Türkiye’de kişi başına harcama paritesini 25 bin dolar olarak göstermiş. Bu durumda da Türkiye 13. ülke olarak çıkmış. Daha sonra IMF hatalı hesaplama yaptığını kabul etmiş ama ne gam; atı alan Üsküdar’ı geçmiş!.. Düşünsenize; iki yıl önce kişi başına gelirin 10 bin dolar olduğu Türkiye’de harcama paritesi 25 bin dolar!.. Çarpın 81 milyonla, ne çıkıyor? Harca harca bitmez…
-Fantezinin çapı muhteşem yani!..
Ekonomi uzmanları bunları anlatınca keyfim kaçtı, “Ne güzel fantezi yapıyorduk” diye düşünürken, durumumu anlayan arkadaşlar, “Boş ver” dediler “Satın alma fantezisi pardon paritesi” o kadar da ciddiye alınacak bir şey değil!..”

16 yılda gelen uluslararası yatırım yıllık faiz borcunu karşılamıyor!.. Mühim olan neydi peki? Kişi başına milli gelir tabii ki!..
O cenahta durum ne merkezdeydi acaba?.. İşte bana anlatılanların özeti:
Şu anda 19’uncu sıradayız. K.ç kadar Hollanda ile Suudi Arabistan bile önümüze geçmiş vaziyette!.. Şu sıralar 19’dan 20’nci sıraya düşmemek için Malezya ile çekişiyoruz!.. Maazallah bir de 21’inci sıraya düşersek G20 ülkelerinden de dışlanmamız söz konusu!..
Yani durum “Of ki off” durumu!.. Gerçi Cumhurbaşkanı, a... Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER