ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Çankaya Köşkü’nde Atatürk’ün vasiyetini çiğnemek!..

Ankara’nın tepelerinde küçük bir bağ eviydi… İstasyon binasında ikamet eden Mustafa Kemal’e hediye edildiğinde doğru dürüst bir yolu bile yoktu… Ancak o ev Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan, Aydınlanma devrimine, tüm büyük işlerin ev sahipliğini yapacak, 94 yıl boyunca görev alan tüm cumhurbaşkanlarının da evi olacaktı! .

Ümit Zileli
Ümit Zileli Sözcü Gazetesi
17 Ekim 2018 | 4.6 K

Ankara’nın tepelerinde küçük bir bağ eviydi…
İstasyon binasında ikamet eden Mustafa Kemal’e hediye edildiğinde doğru dürüst bir yolu bile yoktu… Ancak o ev Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan, Aydınlanma devrimine, tüm büyük işlerin ev sahipliğini yapacak, 94 yıl boyunca görev alan tüm cumhurbaşkanlarının da evi olacaktı!..
Çankaya Köşkü, son cumhurbaşkanı, asrın liderimiz  zamanında gözden düştü; Atatürk Orman Çiftliği sınırları içine inşa edilen 1150 odalı ( yeni yapılan eklerle kaç oda olacak bilemiyorum) Beştepe Sarayı’nın yanında “müştemilat” olarak bile görünemiyordu doğal olarak!..
Öylece kaldı bir müddet… Sonra Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları oluşturuldu… Bir bölümü “Çözüm Süreci” sıralarında kurulan “akil adamlar” dan oluşan 76 değerli kişinin şöyle rahatça çalışması için bir yer aranmaya başlandı. Aslında, Cumhurbaşkanı’nın hemen yakınında Saray’da bir yer bulunsaydı daha mı faideli olurdu diye düşündüm ancak demek ki yer kalmamıştı; birinin aklına geldi herhalde ve üretilecek son derece önemli “proceler” için çalışma yeri olarak Çankaya Köşkü seçildi…
Artık, Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ, SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi, Anayasa Profesörü Burhan Kuzu, ekonomi dehası Yiğit Bulut, tarih dehası Murat Bardakçı, Cumhurbaşkanı’na sevgi ve güveni ile bilinen Alev Alatlı, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit gibi birbirinden değerli “akil insanlar”, ekonomiden dış politikaya, güvenlikten kültür-sanata,  kim bilir ne biçim yaratıcı buluşlar üretecek!..
Ancak Hülya Hanım konusunda biraz endişeliyim; damadı henüz konkordato ilan etti, umarım bu durumdan etkilenmez…
-Çankaya Köşkü artık bu muhterem zevata hizmet verecek…

Mur... Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER